Algebra, NAPX-H2-35 SA
Question
William spent $15.30 on pencils for the new school year.
Each pencil cost 30 cents.
How many pencils did he buy?
Worked Solution
|
⇒ 10 pencils cost $3.00 |
⇒ 50 pencils cost $15.00 |
∴ {{{correctAnswer0}}} {{{suffix0}}} cost $15.30
Strategy 2
$15.30 = 1530 cents
Using long division:
⇒ 1530 ÷ 30 = {{{correctAnswer0}}}
∴ {{{correctAnswer0}}} {{{suffix0}}} cost $15.30
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
Variant 0
DifficultyLevel
634
Question
William spent $15.30 on pencils for the new school year.
Each pencil cost 30 cents.
How many pencils did he buy?
Worked Solution
|
⇒ 10 pencils cost $3.00 |
⇒ 50 pencils cost $15.00 |
∴ 51 pencils cost $15.30
Strategy 2
$15.30 = 1530 cents
Using long division:
⇒ 1530 ÷ 30 = 51
∴ 51 pencils cost $15.30
Question Type
Answer Box
Variables
Variable name | Variable value |
correctAnswer0 | |
prefix0 | |
suffix0 | |
Answers
Specify one or more 'ANSWER' block(s) as exampled below.
Note: correctAnswer is required, the rest are optional. ("correctAnswer" is what the student would need to type in to the box to get the answer correct.)
For example:
correctAnswer: 123.40
And optionally, specify the following, but only if you need something different to the defaults: 'width' defaults to 5 if not present, and valid values are 3 to 10; 'prefix' and 'suffix' default to nothing if not present.
prefix: $
suffix: mm$^2$
width: 5
correctAnswerN | correctAnswerValue | Answer |
correctAnswer0 | 51 | |