50143

Question

{{{question}}}

Worked Solution

{{{solution}}}


Variant 0

DifficultyLevel

577

Question

Benzin bought 16 pencils.

He bought:

  • one packet of 10 pencils for $19.00, and
  • three packets of 2 pencils for $5.20.

Approximately, what is the mean price of the 16 pencils?

Worked Solution

Total spent = 19.00 + 3 ×\times 5.20
= 19.00 + 15.60
= $34.60
\therefore Mean price = 34.6016\dfrac{34.60}{16}
= $2.16

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Benzin bought 16 pencils. He bought: * one packet of 10 pencils for $19.00, and * three packets of 2 pencils for $5.20. Approximately, what is the mean price of the 16 pencils?
solution
| | | | --------------------: | -------------- | | Total spent | \= 19.00 + 3 $\times$ 5.20 | | | \= 19.00 + 15.60 | | | \= \$34.60 | | | | | ----------------------------: | -------------- | | $\therefore$ Mean price | \= $\dfrac{34.60}{16}$ | | | \= {{{correctAnswer}}} |
correctAnswer
$2.16

Answers

Is Correct?Answer
x

$1.51

$2.16

x

$2.50

x

$2.60


Variant 1

DifficultyLevel

580

Question

Jessie bought 17 sewing kits for her textiles class.

She bought:

  • one box of 9 sewing kits for $32.90, and
  • two boxes of 4 sewing kits for $16.20

Approximately, what is the mean price of the 17 sewing kits?

Worked Solution

Total spent = 32.90 + 2 ×\times 16.20
= 32.90 + 32.40
= $65.30
\therefore Mean price = 65.3017\dfrac{65.30}{17}
= $3.84

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Jessie bought 17 sewing kits for her textiles class. She bought: * one box of 9 sewing kits for $32.90, and * two boxes of 4 sewing kits for $16.20 Approximately, what is the mean price of the 17 sewing kits?
solution
| | | | --------------------: | -------------- | | Total spent | \= 32.90 + 2 $\times$ 16.20 | | | \= 32.90 + 32.40 | | | \= $65.30 | | | | | ----------------------------: | -------------- | | $\therefore$ Mean price | \= $\dfrac{65.30}{17}$ | | | \= {{{correctAnswer}}} |
correctAnswer
$3.84

Answers

Is Correct?Answer
x

$2.89

$3.84

x

$4.22

x

$4.89


Variant 2

DifficultyLevel

573

Question

Clem bought 26 eggs from the farmers' market.

He bought:

  • two cartons of 10 eggs for $5.20, and
  • six extra eggs at 63 cents each.

What is the mean price of the 26 eggs?

Worked Solution

Total spent\text{Total spent} = 2 ×\times 5.20 + 6 ×\times 0.65
= 10.40 + 3.90
= $14.30
Mean price\therefore \text{Mean price} = 14.3026\dfrac{14.30}{26}
= $0.55

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Clem bought 26 eggs from the farmers' market. He bought: * two cartons of 10 eggs for \$5.20, and * six extra eggs at 63 cents each. What is the mean price of the 26 eggs?
solution
| | | | ------------------------ | --------------- | | $\text{Total spent}$ | = 2 $\times$ 5.20 + 6 $\times$ 0.65 | | | = 10.40 + 3.90 | | | = $14.30 | | | | | ---------------------------------- | --------------- | | $\therefore \text{Mean price}$ | = $\dfrac{14.30}{26}$ | | | = {{{correctAnswer}}} |
correctAnswer
$0.55

Answers

Is Correct?Answer
x

$0.65

x

$0.62

$0.55

x

$0.52

Tags

  • ms_ca