20328

Question

{{{question}}}

Worked Solution

{{{workedSolution}}}


Variant 0

DifficultyLevel

584

Question

Paddy and Miffy each bought potatoes from the local farmers' market.

Paddy bought 2 kilograms for $2.50.

Miffy bought 6 kilograms for $7.50.

Which graph best represents the cost of potatoes at the farmers' market?

Worked Solution

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Paddy and Miffy each bought potatoes from the local farmers' market. Paddy bought 2 kilograms for \$2.50. Miffy bought 6 kilograms for \$7.50. Which graph best represents the cost of potatoes at the farmers' market?
workedSolution
{{{correctAnswer}}}
correctAnswer
sm_img https://teacher.smartermaths.com.au/wp-content/uploads/2017/09/NAP-J1-14d.png 260 indent vpad

Answers

Is Correct?Answer
x
x
x

Variant 1

DifficultyLevel

572

Question

Jake and Amie each bought apples from the local orchard.

Jake bought 2 kilograms for $3.00.

Amie bought 6 kilograms for $9.00

Which graph best represents the cost of apples at the local orchard?

Worked Solution

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Jake and Amie each bought apples from the local orchard. Jake bought 2 kilograms for \$3.00. Amie bought 6 kilograms for \$9.00 Which graph best represents the cost of apples at the local orchard?
workedSolution
{{{correctAnswer}}}
correctAnswer
sm_img https://teacher.smartermaths.com.au/wp-content/uploads/2017/09/NAP-J1-14a.png 260 indent vpad

Answers

Is Correct?Answer
x
x
x

Variant 2

DifficultyLevel

564

Question

Billy and Bob each bought grapes from the local vineyard.

Billy bought 2 kilograms for $2.00.

Bob bought 9 kilograms for $9.00.

Which graph best represents the cost of grapes at the local vineyard?

Worked Solution

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Billy and Bob each bought grapes from the local vineyard. Billy bought 2 kilograms for \$2.00. Bob bought 9 kilograms for \$9.00. Which graph best represents the cost of grapes at the local vineyard?
workedSolution
{{{correctAnswer}}}
correctAnswer
sm_img https://teacher.smartermaths.com.au/wp-content/uploads/2017/09/NAP-J1-14b.png 260 indent vpad

Answers

Is Correct?Answer
x
x
x

Variant 3

DifficultyLevel

584

Question

Balou and Akela each bought bananas from the local market.

Balou bought 4 kilograms for $3.20.

Akela bought 5 kilograms for $4.00

Which graph best represents the cost of bananas at the local market?

Worked Solution

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Balou and Akela each bought bananas from the local market. Balou bought 4 kilograms for \$3.20. Akela bought 5 kilograms for \$4.00 Which graph best represents the cost of bananas at the local market?
workedSolution
{{{correctAnswer}}}
correctAnswer
sm_img https://teacher.smartermaths.com.au/wp-content/uploads/2017/09/NAP-J1-14c.png 260 indent vpad

Answers

Is Correct?Answer
x
x
x

Variant 4

DifficultyLevel

586

Question

Buzz and Darby each bought rice at the supermarket.

Buzz bought 2 kilograms for $2.50.

Darby bought 5 kilograms for $6.25

Which graph best represents the cost of rice at the supermarket?

Worked Solution

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Buzz and Darby each bought rice at the supermarket. Buzz bought 2 kilograms for \$2.50. Darby bought 5 kilograms for \$6.25 Which graph best represents the cost of rice at the supermarket?
workedSolution
{{{correctAnswer}}}
correctAnswer
sm_img https://teacher.smartermaths.com.au/wp-content/uploads/2017/09/NAP-J1-14d.png 260 indent vpad

Answers

Is Correct?Answer
x
x
x

Variant 5

DifficultyLevel

577

Question

Nemo and Dory each bought fish food at the pet shop.

Nemo bought 1 kilograms for $1.50.

Dory bought 5 kilograms for $7.50

Which graph best represents the cost of fish food at the pet shop?

Worked Solution

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Nemo and Dory each bought fish food at the pet shop. Nemo bought 1 kilograms for \$1.50. Dory bought 5 kilograms for \$7.50 Which graph best represents the cost of fish food at the pet shop?
workedSolution
{{{correctAnswer}}}
correctAnswer
sm_img https://teacher.smartermaths.com.au/wp-content/uploads/2017/09/NAP-J1-14a.png 260 indent vpad

Answers

Is Correct?Answer
x
x
x

Tags