Algebra, NAPX-H2-39 SA

Question

Soda cans are sold in three different ways at the supermarket.



What is the cheapest price that someone can buy 14 cans for?

Worked Solution

Two six packs and two cans

= (2 × 7.00) + (2 × 1.20)
= 14 + 2.40
= $16.40

One ten pack and 4 single cans

= 11 + (4 × 1.20)
= 11 + 4.80
= {{{prefix0}}}{{{correctAnswer0}}}

\therefore Cheapest price = {{{prefix0}}}{{{correctAnswer0}}}


Variant 0

DifficultyLevel

584

Question

Soda cans are sold in three different ways at the supermarket.



What is the cheapest price that someone can buy 14 cans for?

Worked Solution

Two six packs and two cans

= (2 × 7.00) + (2 × 1.20)
= 14 + 2.40
= $16.40

One ten pack and 4 single cans

= 11 + (4 × 1.20)
= 11 + 4.80
= $15.80

\therefore Cheapest price = $15.80

Question Type

Answer Box

Variables

Variable nameVariable value
correctAnswer0
15.80
prefix0
$
suffix0

Answers

Specify one or more 'ANSWER' block(s) as exampled below.
Note: correctAnswer is required, the rest are optional. ("correctAnswer" is what the student would need to type in to the box to get the answer correct.)

For example:
correctAnswer: 123.40

And optionally, specify the following, but only if you need something different to the defaults: 'width' defaults to 5 if not present, and valid values are 3 to 10; 'prefix' and 'suffix' default to nothing if not present.
prefix: $
suffix: mm$^2$
width: 5

correctAnswerNcorrectAnswerValueAnswer
correctAnswer015.80

$

Tags

  • nap_nc