20324

Question

{{{question}}}

Worked Solution

{{{workedSolution}}}


Variant 0

DifficultyLevel

552

Question

A store sells cups for $4 each and bowls for $5 each.

Alex wrote the equation  4c4 \large c + 5b\large b = 65  to calculate the number of cups and bowls he could buy for exactly $65.

How many cups and bowls did Alex buy for $65?

Worked Solution

By trial and error

Consider the 3rd option:

(4 ×\times 5) + (5 ×\times 9) = 20 + 45 = $65

\therefore 5 cups and 9 bowls

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
A store sells cups for \$4 each and bowls for \$5 each. Alex wrote the equation  $4 \large c$ + 5$\large b$ = 65  to calculate the number of cups and bowls he could buy for exactly \$65. How many cups and bowls did Alex buy for \$65?
workedSolution
By trial and error Consider the 3rd option:
(4 $\times$ 5) + (5 $\times$ 9) = 20 + 45 = \$65 $\therefore$ {{{correctAnswer}}}
correctAnswer
5 cups and 9 bowls

Answers

Is Correct?Answer
x

3 cups and 10 bowls

x

4 cups and 10 bowls

5 cups and 9 bowls

x

10 cups and 7 bowls


Variant 1

DifficultyLevel

547

Question

A store sells mugs for $2 each and plates for $4 each.

Bianca wrote the equation  2m2 \large m + 4p\large p = 42  to calculate the number of mugs and plates she could buy for exactly $42.

How many mugs and plates did Bianca buy for $42?

Worked Solution

By trial and error

Consider the 2nd option:

(2 ×\times 5) + (4 ×\times 8) = 10 + 32 = $65

\therefore 5 mugs and 8 plates

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
A store sells mugs for \$2 each and plates for \$4 each. Bianca wrote the equation  $2 \large m$ + 4$\large p$ = 42  to calculate the number of mugs and plates she could buy for exactly \$42. How many mugs and plates did Bianca buy for \$42?
workedSolution
By trial and error Consider the 2nd option:
(2 $\times$ 5) + (4 $\times$ 8) = 10 + 32 = \$65 $\therefore$ {{{correctAnswer}}}
correctAnswer
5 mugs and 8 plates

Answers

Is Correct?Answer
x

4 mugs and 9 plates

5 mugs and 8 plates

x

6 mugs and 7 plates

x

7 mugs and 6 plates


Variant 2

DifficultyLevel

556

Question

A store sells hand towels for $8 each and bath towels for $15 each.

Brent wrote the equation  8h8 \large h + 15b\large b = 84  to calculate the number of hand towels and bath towels he could buy for exactly $84.

How many hand towels and bath towels did Brent buy for $84?

Worked Solution

By trial and error

Consider the 3rd option:

(8 ×\times 3) + (15 ×\times 4) = 24 + 60 = $84

\therefore 3 hand towels and 4 bath towels

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
A store sells hand towels for \$8 each and bath towels for \$15 each. Brent wrote the equation  $8 \large h$ + 15$\large b$ = 84  to calculate the number of hand towels and bath towels he could buy for exactly \$84. How many hand towels and bath towels did Brent buy for \$84?
workedSolution
By trial and error Consider the 3rd option:
(8 $\times$ 3) + (15 $\times$ 4) = 24 + 60 = \$84 $\therefore$ {{{correctAnswer}}}
correctAnswer
3 hand towels and 4 bath towels

Answers

Is Correct?Answer
x

6 hand towels and 2 bath towels

x

4 hand towels and 3 bath towels

3 hand towels and 4 bath towels

x

1 hand towels and 8 bath towels


Variant 3

DifficultyLevel

550

Question

A store sells teaspoons for $2 each and forks for $3 each.

Priscilla wrote the equation  2t2 \large t + 3f\large f = 61  to calculate the number of teaspoons and forks she could buy for exactly $61.

How many teaspoons and forks did Priscilla buy for $61?

Worked Solution

By trial and error

Consider the 1st option:

(2 ×\times 8) + (3 ×\times 15) = 16 + 45 = $61

\therefore 8 teaspoons and 15 forks

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
A store sells teaspoons for \$2 each and forks for \$3 each. Priscilla wrote the equation  $2 \large t$ + 3$\large f$ = 61  to calculate the number of teaspoons and forks she could buy for exactly \$61. How many teaspoons and forks did Priscilla buy for \$61?
workedSolution
By trial and error Consider the 1st option:
(2 $\times$ 8) + (3 $\times$ 15) = 16 + 45 = \$61 $\therefore$ {{{correctAnswer}}}
correctAnswer
8 teaspoons and 15 forks

Answers

Is Correct?Answer

8 teaspoons and 15 forks

x

9 teaspoons and 14 forks

x

11 teaspoons and 12 forks

x

13 teaspoons and 12 forks


Variant 4

DifficultyLevel

554

Question

A store sells small candles for $6 each and large candles for $10.50 each.

Beau wrote the equation  6s6 \large s + 10.50l\large l = 90  to calculate the number of small candles and large candles he could buy for exactly $90.

How many small candles and large candles did Beau buy for $90?

Worked Solution

By trial and error

Consider the 4th option:

(6 ×\times 8) + (10.50 ×\times 4) = 48 + 42 = $90

\therefore 8 small candles and 4 large candles

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
A store sells small candles for \$6 each and large candles for \$10.50 each. Beau wrote the equation  $6 \large s$ + 10.50$\large l$ = 90  to calculate the number of small candles and large candles he could buy for exactly \$90. How many small candles and large candles did Beau buy for \$90?
workedSolution
By trial and error Consider the 4th option:
(6 $\times$ 8) + (10.50 $\times$ 4) = 48 + 42 = \$90 $\therefore$ {{{correctAnswer}}}
correctAnswer
8 small candles and 4 large candles

Answers

Is Correct?Answer
x

3 small candles and 7 large candles

x

5 small candles and 6 large candles

x

6 small candles and 5 large candles

8 small candles and 4 large candles


Variant 5

DifficultyLevel

555

Question

A store sells pens for $4.50 each and rulers for $1.50 each.

Candy wrote the equation  4.50p4.50 \large p + 1.50r\large r = 40.50  to calculate the number of pens and rulers she could buy for exactly $40.50.

How many pens and rulers did Candy buy for $40.50?

Worked Solution

By trial and error

Consider the 2nd option:

(4.50 ×\times 6) + (10.50 ×\times 9) = 27 + 13.50 = $40.50

\therefore 6 pens and 9 rulers

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
A store sells pens for \$4.50 each and rulers for \$1.50 each. Candy wrote the equation  $4.50 \large p$ + 1.50$\large r$ = 40.50  to calculate the number of pens and rulers she could buy for exactly \$40.50. How many pens and rulers did Candy buy for \$40.50?
workedSolution
By trial and error Consider the 2nd option:
(4.50 $\times$ 6) + (10.50 $\times$ 9) = 27 + 13.50 = \$40.50 $\therefore$ {{{correctAnswer}}}
correctAnswer
6 pens and 9 rulers

Answers

Is Correct?Answer
x

5 pens and 10 rulers

6 pens and 9 rulers

x

7 pens and 7 rulers

x

9 pens and 1 rulers

Tags