30209

Question

{{{question}}}

Worked Solution

{{{workedSolution}}}


Variant 0

DifficultyLevel

533

Question

Mick is selling egg and bacon rolls at a school fete.

He makes $54 from selling 9 egg and bacon rolls.

All egg and bacon rolls cost the same.

How much will Mick make if he sells 11 egg and bacon rolls?

Worked Solution

Price of 1 egg and bacon roll = 549\dfrac{54}{9} = $6

\therefore Price of 11 rolls = 11 ×\times $6
= $66

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Mick is selling egg and bacon rolls at a school fete. He makes $54 from selling 9 egg and bacon rolls. All egg and bacon rolls cost the same. How much will Mick make if he sells 11 egg and bacon rolls?
workedSolution
Price of 1 egg and bacon roll = $\dfrac{54}{9}$ = $6
| | | | --------------------: | -------------- | | $\therefore$ Price of 11 rolls | = 11 $\times$ $6 | | | = {{{correctAnswer}}} |
correctAnswer
$66

Answers

Is Correct?Answer
x

$63

$66

x

$77

x

$99


Variant 1

DifficultyLevel

532

Question

Josie is selling olive oil at a farmer's market.

She makes $42 from selling 6 bottles of olive oil.

All bottles of olive oil cost the same.

How much will Josie make if she sells 8 bottles of olive oil?

Worked Solution

Price of 1 bottle of olive oil = 426\dfrac{42}{6} = $7

\therefore Price of 8 bottles = 8 ×\times $7
= $56

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Josie is selling olive oil at a farmer's market. She makes $42 from selling 6 bottles of olive oil. All bottles of olive oil cost the same. How much will Josie make if she sells 8 bottles of olive oil?
workedSolution
Price of 1 bottle of olive oil = $\dfrac{42}{6}$ = $7
| | | | --------------------: | -------------- | | $\therefore$ Price of 8 bottles | = 8 $\times$ $7 | | | = {{{correctAnswer}}} |
correctAnswer
$56

Answers

Is Correct?Answer
x

$36

x

$48

$56

x

$84


Variant 2

DifficultyLevel

531

Question

Brian is selling toy lawn mowers on Marketplace.

He makes $220 from selling 11 toy lawn mowers.

All toy lawn mowers cost the same.

How much will Brian make if he sells 7 toy lawn mowers?

Worked Solution

Price of 1 toy lawn mower = 22011\dfrac{220}{11} = $20

\therefore Price of 7 toy lawn mowers = 7 ×\times $20
= $140

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Brian is selling toy lawn mowers on Marketplace. He makes $220 from selling 11 toy lawn mowers. All toy lawn mowers cost the same. How much will Brian make if he sells 7 toy lawn mowers?
workedSolution
Price of 1 toy lawn mower = $\dfrac{220}{11}$ = $20
| | | | --------------------: | -------------- | | $\therefore$ Price of 7 toy lawn mowers | = 7 $\times$ $20 | | | = {{{correctAnswer}}} |
correctAnswer
$140

Answers

Is Correct?Answer
x

$213

x

$202

x

$77

$140


Variant 3

DifficultyLevel

530

Question

Jack is selling drones on eBay.

He makes $6000 from selling 4 drones.

All drones cost the same.

How much will Jack make if he sells 9 drones?

Worked Solution

Price of 1 drone = 60004\dfrac{6000}{4} = $1500

\therefore Price of 9 drones = 9 ×\times $1500
= $13 500

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Jack is selling drones on eBay. He makes $6000 from selling 4 drones. All drones cost the same. How much will Jack make if he sells 9 drones?
workedSolution
Price of 1 drone = $\dfrac{6000}{4}$ = $1500
| | | | --------------------: | -------------- | | $\therefore$ Price of 9 drones | = 9 $\times$ $1500 | | | = {{{correctAnswer}}} |
correctAnswer
$13 500

Answers

Is Correct?Answer

$13 500

x

$19 500

x

$24 000

x

$54 000


Variant 4

DifficultyLevel

529

Question

The hardware store is having a sale on ladders.

They make $1800 from selling 3 ladders.

All ladders on sale cost the same.

How much will the hardware store make if they sell 8 ladders?

Worked Solution

Price of 1 ladder = 18003\dfrac{1800}{3} = $600

\therefore Price of 8 ladders = 8 ×\times $600
= $4800

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
The hardware store is having a sale on ladders. They make $1800 from selling 3 ladders. All ladders on sale cost the same. How much will the hardware store make if they sell 8 ladders?
workedSolution
Price of 1 ladder = $\dfrac{1800}{3}$ = $600
| | | | --------------------: | -------------- | | $\therefore$ Price of 8 ladders | = 8 $\times$ $600 | | | = {{{correctAnswer}}} |
correctAnswer
$4800

Answers

Is Correct?Answer
x

$600

$4800

x

$5400

x

$14 400


Variant 5

DifficultyLevel

538

Question

Mega Office Supplies is selling Casio calculators.

They make $138 from selling 6 toy Casio calculators.

All Casio calculators cost the same.

How much will Mega Office Supplies make if they sell 10 Casio calculators?

Worked Solution

Price of 1 Casio calculator = 1386\dfrac{138}{6} = $23

\therefore Price of 10 Casio calculators = 10 ×\times $23
= $230

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Mega Office Supplies is selling Casio calculators. They make $138 from selling 6 toy Casio calculators. All Casio calculators cost the same. How much will Mega Office Supplies make if they sell 10 Casio calculators?
workedSolution
Price of 1 Casio calculator = $\dfrac{138}{6}$ = $23
| | | | --------------------: | -------------- | | $\therefore$ Price of 10 Casio calculators | = 10 $\times$ $23| | | = {{{correctAnswer}}} |
correctAnswer
$230

Answers

Is Correct?Answer
x

$1380

x

$828

$230

x

$23

Tags