NET MIG stacking 1

Question

{{{question}}}

Worked Solution

{{{workedSolution}}}


Variant 0

DifficultyLevel

577

Question

Shiver bought 13 staplers for her art class.

She bought:

  • one box of 9 staplers for $45.90, and
  • one box of 4 staplers for $21.05.

What is the mean price of the 13 staplers?

Worked Solution

Total spent = 45.90 + 21.05
= $66.95
\therefore Mean price = 66.9513\dfrac{66.95}{13}
= $5.15

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Shiver bought 13 staplers for her art class. She bought: * one box of 9 staplers for $45.90, and * one box of 4 staplers for $21.05. What is the mean price of the 13 staplers?
workedSolution
| | | | --------------------: | -------------- | | Total spent | \= 45.90 + 21.05 | | | \= $66.95 | | | | | ----------------------------: | -------------- | | $\therefore$ Mean price | \= $\dfrac{66.95}{13}$ | | | \= $5.15 |
correctAnswer
$5.15

Answers

Is Correct?Answer
x

$5.10

$5.15

x

$5.22

x

$5.26


Variant 1

DifficultyLevel

573

Question

Colin bought 12 pencils.

He bought:

  • one packet of 10 pencils for $23.00, and
  • another packet of 2 pencils for $5.20.

What is the mean price of the 12 pencils?

Worked Solution

Total spent = 23.00 + 5.20
= $28.20
\therefore Mean price = 28.2012\dfrac{28.20}{12}
= $2.35

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Colin bought 12 pencils. He bought: * one packet of 10 pencils for \$23.00, and * another packet of 2 pencils for \$5.20. What is the mean price of the 12 pencils?
workedSolution
| | | | --------------------: | -------------- | | Total spent | \= 23.00 + 5.20 | | | \= \$28.20 | | | | | ----------------------------: | -------------- | | $\therefore$ Mean price | \= $\dfrac{28.20}{12}$ | | | \= $2.35 |
correctAnswer
$2.35

Answers

Is Correct?Answer
x

$2.30

$2.35

x

$2.50

x

$2.60


Variant 2

DifficultyLevel

575

Question

Tinky-Winky bought 12 doughnuts.

He bought:

  • one box of 9 doughnuts for $38.70, and

  • another box of 3 doughnuts for $16.50.

What is the mean price of the 12 doughnuts?

Worked Solution

Total spent = 38.70 + 16.50
= $55.20
\therefore Mean price = 55.2012\dfrac{55.20}{12}
= $4.60

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Tinky-Winky bought 12 doughnuts. He bought: * one box of 9 doughnuts for $38.70, and * another box of 3 doughnuts for $16.50. What is the mean price of the 12 doughnuts?
workedSolution
| | | | --------------------: | -------------- | | Total spent | = 38.70 + 16.50 | | | = $55.20 | | | | | ----------------------------: | -------------- | | $\therefore$ Mean price | \= $\dfrac{55.20}{12}$ | | | = {{{correctAnswer}}} |
correctAnswer
$4.60

Answers

Is Correct?Answer
x

$3.22

x

$4.30

$4.60

x

$5.50

Tags