30258

Question

{{question}}

Worked Solution

{{{solution}}}


Variant 0

DifficultyLevel

568

Question

The total cost of 3 apples and 2 bananas is $1.50.

The total cost of 4 tangerines is $1.20.

What is the average price of each piece of fruit?

Worked Solution

Total cost = 1.50 + 1.20
= $2.70

Total pieces of fruit = 3 + 2 + 4
= 9

Average price = 2.709\dfrac{2.70}{9}
= $0.30

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
The total cost of 3 apples and 2 bananas is $1.50. The total cost of 4 tangerines is $1.20. What is the average price of each piece of fruit?
solution
| | | | -------: | -- | | Total cost | = 1.50 + 1.20 | | | = $2.70 |

| | | | -------: | -- | | Total pieces of fruit | = 3 + 2 + 4 | | | = 9 |

| | | | -------: | -- | | Average price | = $\dfrac{2.70}{9}$ | | | = $0.30 |
correctAnswer
$0.30

Answers

Is Correct?Answer
x

$0.20

$0.30

x

$0.40

x

$0.50


Variant 1

DifficultyLevel

568

Question

The total weight of 3 goats and 2 sheep is 1000 kg.

The total weight of 3 pigs is 600 kg.

What is the average weight of each animal?

Worked Solution

Total weight = 1000 + 600
= 1600 kg

Number of animals = 3 + 2 + 3
= 8

Average weight = 16008\dfrac{1600}{8}
= 200 kg

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
The total weight of 3 goats and 2 sheep is 1000 kg. The total weight of 3 pigs is 600 kg. What is the average weight of each animal?
solution
| | | | -------: | -- | | Total weight| = 1000 + 600 | | | = 1600 kg |

| | | | -------: | -- | | Number of animals | = 3 + 2 + 3 | | | = 8 |

| | | | -------: | -- | | Average weight | = $\dfrac{1600}{8}$ | | | = 200 kg |
correctAnswer
200 kg

Answers

Is Correct?Answer
x

100 kg

x

150 kg

200 kg

x

250 kg


Variant 2

DifficultyLevel

568

Question

The total length of 5 cane toads and 4 Surinam toads is 194 cm.

The total length of 3 common toads is 46 cm.

What is the average length of the toads?

Worked Solution

Total length of all toads = 194 + 46
= 240

Number of toads = 5 + 4 + 3
= 12

Average length = 24012\dfrac{240}{12}
= 20 cm

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
The total length of 5 cane toads and 4 Surinam toads is 194 cm. The total length of 3 common toads is 46 cm. What is the average length of the toads?
solution
| | | | -------: | -- | | Total length of all toads | = 194 + 46 | | | = 240 |

| | | | -------: | -- | | Number of toads | = 5 + 4 + 3 | | | = 12 |

| | | | -------: | -- | | Average length | = $\dfrac{240}{12}$ | | | = 20 cm |
correctAnswer
20 cm

Answers

Is Correct?Answer
x

10 cm

x

18 cm

20 cm

x

24 cm


Variant 3

DifficultyLevel

568

Question

Bryan measures the head widths of racquets in his sporting cupboard.

The total head width of 1 tennis racquet and 4 squash racquets is 112 cm.

The total head width of 2 badminton racquets is 42 cm.

What is the average head width of all the racquets in his cupboard?

Worked Solution

Total of all head widths = 112 + 42
= 154 cm

Number of racquets = 1 + 4 + 2
= 7

Average head width = 1547\dfrac{154}{7}
= 22 cm

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Bryan measures the head widths of racquets in his sporting cupboard. The total head width of 1 tennis racquet and 4 squash racquets is 112 cm. The total head width of 2 badminton racquets is 42 cm. What is the average head width of all the racquets in his cupboard?
solution
| | | | -------: | -- | | Total of all head widths | = 112 + 42 | | | = 154 cm |

| | | | -------: | -- | | Number of racquets | = 1 + 4 + 2 | | | = 7 |

| | | | -------: | -- | | Average head width | = $\dfrac{154}{7}$ | | | = 22 cm |
correctAnswer
22 cm

Answers

Is Correct?Answer

22 cm

x

24 cm

x

26 cm

x

28 cm


Variant 4

DifficultyLevel

568

Question

The total capacity of 6 cups and 1 jug is 1.8 litres.

The total capacity of 5 glasses is 1.2 litres.

What is the average capacity of all the items?

Worked Solution

Total capacity of all items = 1.8 + 1.2
= 3 litres
= 3000 mL

Number of items = 6 + 1 + 5
= 12

Average capacity = 300012\dfrac{3000}{12}
= 250 mL

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
The total capacity of 6 cups and 1 jug is 1.8 litres. The total capacity of 5 glasses is 1.2 litres. What is the average capacity of all the items?
solution
| | | | -------: | -- | | Total capacity of all items | = 1.8 + 1.2 | | | = 3 litres | | | = 3000 mL |

| | | | -------: | -- | | Number of items | = 6 + 1 + 5 | | | = 12 |

| | | | -------: | -- | | Average capacity | = $\dfrac{3000}{12}$ | | | = 250 mL |
correctAnswer
250 mL

Answers

Is Correct?Answer
x

220 mL

x

230 mL

x

240 mL

250 mL

Tags

  • ms_ca