20277
Question
Kim-chee makes 5 bowls of hot noodle soup at a school fete that cost her $24 to make in total.
She sells three of the bowls for $6 each and the 4th bowl for $4.50.
For what price must she sell the 5th bowl of noodle soup to make a profit?
Worked Solution
Cost = $24
Sales = 3 × 6 + 4.5 = $22.50
Profit occurs when sales price > cost
∴ Sales price of the 5th bowl must be {{{correctAnswer}}}.
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
Variant 0
DifficultyLevel
540
Question
Kim-chee makes 5 bowls of hot noodle soup at a school fete that cost her $24 to make in total.
She sells three of the bowls for $6 each and the 4th bowl for $4.50.
For what price must she sell the 5th bowl of noodle soup to make a profit?
Worked Solution
Cost = $24
Sales = 3 × 6 + 4.5 = $22.50
Profit occurs when sales price > cost
∴ Sales price of the 5th bowl must be more than $1.50.
Question Type
Multiple Choice (One Answer)
Variables
Variable name | Variable value |
correctAnswer | |
Answers
Is Correct? | Answer |
✓ | |
x | |
x | |
x | Kim-chee has already made a profit |