Number, NAPX-p110751v02 SA
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
Variant 0
DifficultyLevel
683
Question
In a bulk food supermarket, a kilogram of pepper costs $14.
Nancy bought 2.65 kilograms of pepper for her restaurant.
How much did Nancy pay for the pepper?
Worked Solution
Cost of 1 kg = $14
Cost of 2 kg = 2 × 14 = $28
Cost of 0.1 kg = 0.1 × $14 = $1.40
|
|
Cost of 0.65 kg |
= 6 × 1.4 + 0.70 |
|
= $9.10 |
|
|
∴ Cost of 2.65 kg |
= 28 + 9.1 |
|
= $37.10 |
Question Type
Answer Box
Variables
Variable name | Variable value |
question | In a bulk food supermarket, a kilogram of pepper costs $14.
Nancy bought 2.65 kilograms of pepper for her restaurant.
How much did Nancy pay for the pepper?
|
workedSolution | Cost of 1 kg = $14
Cost of 2 kg = 2 × 14 = $28
Cost of 0.1 kg = 0.1 × $14 = $1.40
|||
|-|-|
|Cost of 0.65 kg|= 6 × 1.4 + 0.70|
||= $9.10|
|||
|-|-|
|$\therefore$ Cost of 2.65 kg|= 28 + 9.1|
||= {{{prefix0}}}{{{correctAnswer0}}}|
|
correctAnswer0 | |
prefix0 | |
suffix0 | |
Answers
Specify one or more 'ANSWER' block(s) as exampled below.
Note: correctAnswer is required, the rest are optional. ("correctAnswer" is what the student would need to type in to the box to get the answer correct.)
For example:
correctAnswer: 123.40
And optionally, specify the following, but only if you need something different to the defaults: 'width' defaults to 5 if not present, and valid values are 3 to 10; 'prefix' and 'suffix' default to nothing if not present.
prefix: $
suffix: mm$^2$
width: 5
correctAnswerN | correctAnswerValue | Answer |
correctAnswer0 | 37.10 | |
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
Variant 1
DifficultyLevel
683
Question
A kilogram of apples cost $8.
Danica bought 6.35 kilograms of apples.
How much did Danica pay for the apples?
Worked Solution
Cost of 1 kg = $8
Cost of 6 kg = 6 × 8 = $48
Cost of 0.1 kg = 0.1 × 8 = $0.80
|
|
Cost of 0.35 kg |
= 3 × 0.8 + 0.4 |
|
= $2.80 |
|
|
∴ Cost of 6.35 kg |
= 48 + 2.80 |
|
= $50.80 |
Question Type
Answer Box
Variables
Variable name | Variable value |
question | A kilogram of apples cost $8.
Danica bought 6.35 kilograms of apples.
How much did Danica pay for the apples?
|
workedSolution | Cost of 1 kg = $8
Cost of 6 kg = 6 × 8 = $48
Cost of 0.1 kg = 0.1 × 8 = $0.80
|||
|-|-|
|Cost of 0.35 kg|= 3 × 0.8 + 0.4|
||= $2.80|
|||
|-|-|
|$\therefore$ Cost of 6.35 kg|= 48 + 2.80|
||= {{{prefix0}}}{{{correctAnswer0}}}|
|
correctAnswer0 | |
prefix0 | |
suffix0 | |
Answers
Specify one or more 'ANSWER' block(s) as exampled below.
Note: correctAnswer is required, the rest are optional. ("correctAnswer" is what the student would need to type in to the box to get the answer correct.)
For example:
correctAnswer: 123.40
And optionally, specify the following, but only if you need something different to the defaults: 'width' defaults to 5 if not present, and valid values are 3 to 10; 'prefix' and 'suffix' default to nothing if not present.
prefix: $
suffix: mm$^2$
width: 5
correctAnswerN | correctAnswerValue | Answer |
correctAnswer0 | 50.80 | |
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
Variant 2
DifficultyLevel
683
Question
Bananas cost $5 per kilogram.
Magilla buys 5.45 kilograms of bananas.
How much does Magilla pay for the bananas?
Worked Solution
Cost of 5 kg = 5 × $5 = $25
Cost of 0.1 kg = 0.1 × $5 =50 cents
|
|
⇒ Cost of 0.45 kg |
= 4.5 × 50 cents |
|
= $2.25 |
|
|
∴ Cost of 5.45 kg |
= 25 + 2.25 |
|
= $27.25 |
Question Type
Answer Box
Variables
Variable name | Variable value |
question | Bananas cost $5 per kilogram.
Magilla buys 5.45 kilograms of bananas.
How much does Magilla pay for the bananas? |
workedSolution |
Cost of 5 kg = 5 × $5 = $25
Cost of 0.1 kg = 0.1 × $5 =50 cents
|||
|-|-|
|$\rArr$ Cost of 0.45 kg|= 4.5 × 50 cents|
||= $2.25|
|||
|-|-|
|$\therefore$ Cost of 5.45 kg|= 25 + 2.25|
||= {{{prefix0}}}{{{correctAnswer0}}}|
|
correctAnswer0 | |
prefix0 | |
suffix0 | |
Answers
Specify one or more 'ANSWER' block(s) as exampled below.
Note: correctAnswer is required, the rest are optional. ("correctAnswer" is what the student would need to type in to the box to get the answer correct.)
For example:
correctAnswer: 123.40
And optionally, specify the following, but only if you need something different to the defaults: 'width' defaults to 5 if not present, and valid values are 3 to 10; 'prefix' and 'suffix' default to nothing if not present.
prefix: $
suffix: mm$^2$
width: 5
correctAnswerN | correctAnswerValue | Answer |
correctAnswer0 | 27.25 | |