Number, Raph12-23/24

Question

{{{question}}}

Worked Solution

{{{workedSolution}}}


Variant 0

DifficultyLevel

581

Question

A green grocer sells boxes of apples.

Each box contains 9 apples and costs $5.

What is the largest number of apples that can be bought for $36?

Worked Solution

Number of boxes = 36 ÷\div 5
= 7 remainder 1

Number of apples = 7 ×\times 9
= 63 apples

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
A green grocer sells boxes of apples. Each box contains 9 apples and costs $5. sm_img https://teacher.smartermaths.com.au/wp-content/uploads//2021/05/RAPH12-Q23.svg 200 indent3 vpad What is the largest number of apples that can be bought for $36?
workedSolution
| | | | --------------------- | -------------- | | Number of boxes | \= 36 $\div$ 5 | | | \= 7 remainder 1|

| | | | --------------------- | -------------- | | Number of apples | \= 7 $\times$ 9 | | | \= 63 apples |
correctAnswer
63

Answers

Is Correct?Answer
x

7

x

36

x

49

63

x

84


Variant 1

DifficultyLevel

583

Question

A carton of eggs is sold for $3.

Each carton contains 12 eggs.

What is the largest number of eggs that can be bought for $25?

Worked Solution

Number of cartons = 25 ÷\div 3
= 8 remainder 1

Number of eggs = 8 ×\times 12
= 96 eggs

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
A carton of eggs is sold for $3. Each carton contains 12 eggs. sm_img https://teacher.smartermaths.com.au/wp-content/uploads/2021/11/RAPH12-Q24.png 200 indent vpad What is the largest number of eggs that can be bought for $25?
workedSolution
| | | | --------------------- | -------------- | | Number of cartons | \= 25 $\div$ 3 | | | \= 8 remainder 1 |

| | | | --------------------- | -------------- | | Number of eggs | \= 8 $\times$ 12 | | | \= {{{correctAnswer}}} eggs|
correctAnswer
96

Answers

Is Correct?Answer
x

4

x

84

96

x

102

x

122

Tags

  • nap_nc