30104

Question

{{name}} purchases {{number}} {{item1}} for the office supplies cabinet.

If the {{item1}} cost ${{cost}}, how much did each {{item2}} cost?

Worked Solution

Cost per {{item2}} = costnumber\dfrac{ {{cost}} }{ {{number}} }
= {{correctAnswer}}

Although no calculator is allowed here, approximation methods make {{correctAnswer}} the only possible choice.


Variant 0

DifficultyLevel

562

Question

Bronson purchases 40 pens for the office supplies cabinet.

If the pens cost $52.80, how much did each pen cost?

Worked Solution

Cost per pen = 52.8040\dfrac{ 52.80 }{ 40 }
= $1.32

Although no calculator is allowed here, approximation methods make $1.32 the only possible choice.

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
name
Bronson
number
40
item1
pens
cost
52.80
item2
pen
correctAnswer
\$1.32

Answers

Is Correct?Answer
x

$0.93

$1.32

x

$1.61

x

$1.91


Variant 1

DifficultyLevel

562

Question

Angela purchases 25 writing pads for the office supplies cabinet.

If the writing pads cost $46.50, how much did each writing pad cost?

Worked Solution

Cost per writing pad = 46.5025\dfrac{ 46.50 }{ 25 }
= $1.86

Although no calculator is allowed here, approximation methods make $1.86 the only possible choice.

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
name
Angela
number
25
item1
writing pads
cost
46.50
item2
writing pad
correctAnswer
\$1.86

Answers

Is Correct?Answer
x

$1.18

x

$1.44

$1.86

x

$2.06


Variant 2

DifficultyLevel

570

Question

Robyn purchases 30 erasers for the office supplies cabinet.

If the erasers cost $11.40, how much did each eraser cost?

Worked Solution

Cost per eraser = 11.4030\dfrac{ 11.40 }{ 30 }
= $0.38

Although no calculator is allowed here, approximation methods make $0.38 the only possible choice.

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
name
Robyn
number
30
item1
erasers
cost
11.40
item2
eraser
correctAnswer
\$0.38

Answers

Is Correct?Answer

$0.38

x

$0.62

x

$0.92

x

$1.09


Variant 3

DifficultyLevel

564

Question

Curtley purchases 40 sticky note pads for the office supplies cabinet.

If the sticky note pads cost $67.60, how much did each sticky note pad cost?

Worked Solution

Cost per sticky note pad = 67.6040\dfrac{ 67.60 }{ 40 }
= $1.69

Although no calculator is allowed here, approximation methods make $1.69 the only possible choice.

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
name
Curtley
number
40
item1
sticky note pads
cost
67.60
item2
sticky note pad
correctAnswer
\$1.69

Answers

Is Correct?Answer
x

$0.89

x

$1.42

$1.69

x

$1.96


Variant 4

DifficultyLevel

565

Question

Vivian purchases 40 pencils for the office supplies cabinet.

If the pencils cost $17.00, how much did each pencil cost?

Worked Solution

Cost per pencil = 17.0040\dfrac{ 17.00 }{ 40 }
= $0.43

Although no calculator is allowed here, approximation methods make $0.43 the only possible choice.

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
name
Vivian
number
40
item1
pencils
cost
17.00
item2
pencil
correctAnswer
\$0.43

Answers

Is Correct?Answer

$0.43

x

$0.62

x

$0.94

x

$1.13

Tags

  • nap_nc