20228

Question

A shop sells four sizes of chocolate bar.


Which packet costs the least per gram?

Worked Solution

Packet 1 = 288200\dfrac{288}{200} = 1.44 c/g

Packet 2 = 310220\dfrac{310}{220} = 1.41 c/g

Packet 3 = 181125\dfrac{181}{125} = 1.45 c/g

Packet 1 = 497350\dfrac{497}{350} = 1.42 c/g

\therefore {{{correctAnswer}}} costs the least per gram.


Variant 0

DifficultyLevel

678

Question

A shop sells four sizes of chocolate bar.


Which packet costs the least per gram?

Worked Solution

Packet 1 = 288200\dfrac{288}{200} = 1.44 c/g

Packet 2 = 310220\dfrac{310}{220} = 1.41 c/g

Packet 3 = 181125\dfrac{181}{125} = 1.45 c/g

Packet 1 = 497350\dfrac{497}{350} = 1.42 c/g

\therefore Packet 2 costs the least per gram.

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
correctAnswer
Packet 2

Answers

Is Correct?Answer
x

Packet 1

Packet 2

x

Packet 3

x

Packet 4

Tags

  • ms_ca