RAPH16 Q64-66
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
Variant 0
DifficultyLevel
350
Question
Annie has only these coins.
She buys a slice of cake for $1.25 and a cup of tea for 85 cents.
How much money does Annie have left?
Worked Solution
Calculate total money Annie starts with:
0.20 + 1.00 + 0.20 + 0.50 + 0.10 + 0.05 + 0.10 + 0.50 = 2.65
Calculate the total cost of cake and tea:
1.25 + 0.85 = 2.1
0
Calculate the money left:
2.65 – 2.10 = 55 cents
Question Type
Multiple Choice (One Answer)
Variables
Variable name | Variable value |
question | Annie has only these coins.
sm_img https://teacher.smartermaths.com.au/wp-content/uploads/2021/10/RAPH16-64.svg 440 indent vpad
She buys a slice of cake for $1.25 and a cup of tea for 85 cents.
How much money does Annie have left?
|
workedSolution | Calculate total money Annie starts with:
>>0.20 + 1.00 + 0.20 + 0.50 + 0.10 + 0.05 + 0.10 + 0.50 = 2.65
Calculate the total cost of cake and tea:
>>1.25 + 0.85 = 2.1
0
Calculate the money left:
>>2.65 – 2.10 = {{{correctAnswer}}}
|
correctAnswer | |
Answers
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
Variant 1
DifficultyLevel
352
Question
John has only these coins.
He buys an ice cream for $2.10 and a wafer for 50 cents.
How much money does John have left?
Worked Solution
Calculate the total money of John:
1.00 + 0.20 + 0.50 + 0.10 + 0.05 + 0.05 + 0.10 + 0.50 + 0.05 + 1.00 + 0.50 = 4.05
Calculate the total cost of ice cream and wafer:
2.10 + 0.50 = 2.6
0
Calculate the money left:
4.05 – 2.60 = $1.45
Question Type
Multiple Choice (One Answer)
Variables
Variable name | Variable value |
question | John has only these coins.
sm_img https://teacher.smartermaths.com.au/wp-content/uploads/2021/10/RAPH16-65.svg 440 indent vpad
He buys an ice cream for $2.10 and a wafer for 50 cents.
How much money does John have left?
|
workedSolution | Calculate the total money of John:
>>1.00 + 0.20 + 0.50 + 0.10 + 0.05 + 0.05 + 0.10 + 0.50 + 0.05 + 1.00 + 0.50 = 4.05
Calculate the total cost of ice cream and wafer:
>>2.10 + 0.50 = 2.6
0
Calculate the money left:
>>4.05 – 2.60 = {{{correctAnswer}}}
|
correctAnswer | |
Answers
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
Variant 2
DifficultyLevel
354
Question
Trisha has only these coins.
She buys a lollipop for 40 cents and a chocolate bar for $1.10.
How much money does Trisha have left?
Worked Solution
Calculate total money Trisha starts with:
0.10 + 0.10 + 0.20 + 1.00 + 0.20 + 0.50 + 0.20 + 0.10 + 0.05 + 0.10 = 2.55
Calculate the total cost of lollipop and chocolate bar:
0.40 + 1.10 = 1.50
Calculate the money left:
2.55 – 1.50 = $1.05
Question Type
Multiple Choice (One Answer)
Variables
Variable name | Variable value |
question | Trisha has only these coins.
sm_img https://teacher.smartermaths.com.au/wp-content/uploads/2021/10/RAPH16-66.svg 440 indent vpad
She buys a lollipop for 40 cents and a chocolate bar for $1.10.
How much money does Trisha have left?
|
workedSolution | Calculate total money Trisha starts with:
>>0.10 + 0.10 + 0.20 + 1.00 + 0.20 + 0.50 + 0.20 + 0.10 + 0.05 + 0.10 = 2.55
Calculate the total cost of lollipop and chocolate bar:
>>0.40 + 1.10 = 1.50
Calculate the money left:
>>2.55 – 1.50 = {{{correctAnswer}}}
|
correctAnswer | |
Answers
U2FsdGVkX18dg17J8iD/7d6WUyEPi1ZGXLo1yHsT4sXKdkHOssQcIakDolO3MxZRUynVD7SH3GXOlr3TNKwfRNUM0zujsBjS6ezMNl3VpcS6RVdkyYCkpcFfPkzq0OeWaTuMYcxqOA7Bgbt/uzeB/WVRQJDmcOPsAXMsI+BOsgK0JLsgEf25RrDDs68pONFPAJABzFo+W1/KhEljXdbqxej2ASExeRom2A1SdCUwRRxu9R9A7sZwpPdXFKFPaKSnZb1j0AIJGIkQh/NeUWcIw4R4CGYpwAsHSPphP+32WuEbcc9k5sEEG00IWMb1B9ft3Q1eMMpZGDyvcLNMvJ05X+JgXZCfL3tRczGku2q0noNeMjiDK5C5uMewhromitAORzdJuK5Oduv2ar9x5iRFgGXh9sl6Kg8ufz4bQJ5vgpUPf0Ecr+1JLxadGfCg5MJW6FONLdLwM0n36DHTtmr6xgC9Dz5wDJnx/cHLYD36HTz9cNYjX8tTKewCMkURhkX3eV9Es0Wvsq0v50yr18n8VX9pmyY5O+F+Re/oMd8gRSkN8E5LRg6LiIWGpqg/eOXufuYtJLreRR3t4zOG3IeN1vt1lQ6zSzk8f3xdoS89teVuD4Iqv0pZc0DC53SMVXAg3JpCtuT1yV3GjDAusfNOmJ5RmEw7EZ2eKm+0ATX4aIcVFILfO35cr8ESnDUdcZPSv2mngnIOB8znxBMQRZkZ8nvaqLdkhgI0oot0oQPZMpcFayBZgACsrUJ5vhMDmslDExIzdjogEilDjre34xJRWnbDlv0CvYyVTH0YefVH4mBUY62IGTnr0vKhjxfEOux8ZXNmMCjiDu2T0qqMHVGi721cYrUpD3g52EumxUBovu/w4+7swI10f7PIXVHY5ZZdl2fjpBrgNKTX9HjMsco4b4As6R3fdqrcQ4EdiiumG1MBcew4b+AsaFCpC3A7AP24t+t63m8oY5dEE6/k658aPm/Fk7gTIXSH9tT8BW3i+eyypidbKf5cA8f5EBiFKOxbUOuyNzu5dpin4nZnQxLKmOr8r53GlCABYSvrm3J6+ska0wCAwy9rF2YwUawi+8QUVk+UE4sNSn8Py76JLvI7LP7JqPgVLL68wTXEK2ZGLud8vpkcsNdDVigdCOcHTmK8jWawnNLntQXa6zBe90nfwrij4kxt/YDfDodNiH5t40wwLhcBM9hwM9VNwkX3/MRqfU7YqJBVpyrAmLn5x+J7QUtkDpshzFNrCQMBewPMVErzIzQ3ih+zgQObUOBu5aFfDfx8bH3EDM+SowXH+py3sPrUdpk095IyYv2O46I6qCdOIbwx9D3eWqus2QiVEW9BhOQkgqdg99o86ZsE6dgzfuKc+va/vfGbi16Au1jrkbEmKfpEJv3TWBMoVpTyrjpJjX2KLALNGPubYNa4ZVW3yLijq2F9OdMCMVXCyLSe/2L9tOltFuRTyGjEozEaA5REbYTE9edsQRoXKTSSjKzKL42P67Uo8rCllcZFwgAsziJkExklGp2iLkNftRIKmF9QtMbkY/YmVdSJiMKE/+UyJpXvfurjYDnvf1906sC6AWMluz4gai0IAkNE+XohvX2XWbBLkpzA8VsW8ju6wzfVhvwLlQyhuGUUfM4URum8i1atY81eYKEBtTB4vo7gf/X/Jq6SyEb6QzLPkxI2YLelM975L+lFfWtjGwYYFs4n+IA9Zi88y0Dv2fd/UaBBVIJJItGK/cJsbVy01bsOcy1di7y65rDudTmeaNZuLMj/lIutlVz+349PLnYDRQUy/Armk9I3gkuNKEfsS0fPqwGnWt5oFQoFOtdXbdcFU49Ms8z4EczjD/Zawb9ZUWV0GgsL
Variant 3
DifficultyLevel
348
Question
Corey has only these coins.
He buys an orange juice for $1.45 and a cupcake for 95 cents.
How much money does Corey have left?
Worked Solution
Calculate total money Corey starts with:
0.20 + 1.00 + 0.20 + 0.50 + 0.10 + 0.05 + 0.10 + 0.50 = $2.65
Calculate the total cost of orange juice and cupcake:
1.45 + 0.95 = $2.40
Calculate the money left:
2.65 – 2.40 = 25 cents
Question Type
Multiple Choice (One Answer)
Variables
Variable name | Variable value |
question | Corey has only these coins.
sm_img https://teacher.smartermaths.com.au/wp-content/uploads/2021/10/RAPH16-64.svg 440 indent vpad
He buys an orange juice for $1.45 and a cupcake for 95 cents.
How much money does Corey have left?
|
workedSolution | Calculate total money Corey starts with:
>>0.20 + 1.00 + 0.20 + 0.50 + 0.10 + 0.05 + 0.10 + 0.50 = $2.65
Calculate the total cost of orange juice and cupcake:
>>1.45 + 0.95 = $2.40
Calculate the money left:
>>2.65 – 2.40 = {{{correctAnswer}}}
|
correctAnswer | |
Answers
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
Variant 4
DifficultyLevel
346
Question
Jacinta has only these coins.
She buys an sandwich for $2.80 and a bottle of water for 95 cents.
How much money does Jacinta have left?
Worked Solution
Calculate total money Jacinta starts with:
1.00 + 0.20 + 0.50 + 0.10 + 0.05 + 0.05 + 0.10 + 0.50 + 0.05 + 1.00 + 0.50 = 4.05
Calculate the total cost of the sandwich and bottle of water
2.80 + 0.95 = 3.75
Calculate the money left:
4.05 – 3.75 = 30 cents
Question Type
Multiple Choice (One Answer)
Variables
Variable name | Variable value |
question | Jacinta has only these coins.
sm_img https://teacher.smartermaths.com.au/wp-content/uploads/2021/10/RAPH16-65.svg 440 indent vpad
She buys an sandwich for $2.80 and a bottle of water for 95 cents.
How much money does Jacinta have left?
|
workedSolution | Calculate total money Jacinta starts with:
>>1.00 + 0.20 + 0.50 + 0.10 + 0.05 + 0.05 + 0.10 + 0.50 + 0.05 + 1.00 + 0.50 = 4.05
Calculate the total cost of the sandwich and bottle of water
>>2.80 + 0.95 = 3.75
Calculate the money left:
>>4.05 – 3.75 = {{{correctAnswer}}} |
correctAnswer | |
Answers
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
Variant 5
DifficultyLevel
344
Question
Rip has only these coins.
He buys a soft drink for $1.45 and a yoghurt bar for 70 cents.
How much money does Rip have left?
Worked Solution
Calculate total money Rip starts with:
0.10 + 0.10 + 0.20 + 1.00 + 0.20 + 0.50 + 0.20 + 0.10 + 0.05 + 0.10 = 2.55
Calculate the total cost of soft drink and yoghurt bar:
1.45 + 0.70 = 2.15
Calculate the money left:
2.55 – 2.15 = 40 cents
Question Type
Multiple Choice (One Answer)
Variables
Variable name | Variable value |
question | Rip has only these coins.
sm_img https://teacher.smartermaths.com.au/wp-content/uploads/2021/10/RAPH16-66.svg 440 indent vpad
He buys a soft drink for $1.45 and a yoghurt bar for 70 cents.
How much money does Rip have left?
|
workedSolution | Calculate total money Rip starts with:
>>0.10 + 0.10 + 0.20 + 1.00 + 0.20 + 0.50 + 0.20 + 0.10 + 0.05 + 0.10 = 2.55
Calculate the total cost of soft drink and yoghurt bar:
>>1.45 + 0.70 = 2.15
Calculate the money left:
>>2.55 – 2.15 = {{{correctAnswer}}}
|
correctAnswer | |
Answers