20242
Question
Ash bought 7 candy canes and 2 chocolate bars from the shop.
The candy canes cost 25 cents each and the chocolate bars cost $1.20 each.
How much did Ash pay?
Worked Solution
|
|
Total cost |
= (7 × 0.25) + (2 × 1.20) |
|
= 1.75 + 2.40 |
|
= {{{correctAnswer}}} |
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
Variant 0
DifficultyLevel
528
Question
Ash bought 7 candy canes and 2 chocolate bars from the shop.
The candy canes cost 25 cents each and the chocolate bars cost $1.20 each.
How much did Ash pay?
Worked Solution
|
|
Total cost |
= (7 × 0.25) + (2 × 1.20) |
|
= 1.75 + 2.40 |
|
= $4.15 |
Question Type
Multiple Choice (One Answer)
Variables
Variable name | Variable value |
correctAnswer | |
Answers