Algebra, NAPX9-TLE-26 v3

Question

{{{question}}}

Worked Solution

{{{workedSolution}}}


Variant 0

DifficultyLevel

552

Question

A restaurant sells pizza for $5 each and bottles of iced tea for $2 each.

Paula wrote an equation  5p\ 5\large p + 2t\large t = 38  to calculate the number of pizzas and bottles of iced tea she could buy.

How many pizzas and bottles of iced tea could Paula buy for $38?

Worked Solution

By trial and error:

Cost of 6 pizzas and 4 bottles of iced tea

= (6 × $5) + (4 × $2)

= $38


\therefore 6 pizzas and 4 bottles of iced tea.

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
A restaurant sells pizza for $5 each and bottles of iced tea for $2 each. Paula wrote an equation $\ 5\large p$ + 2$\large t$ = 38  to calculate the number of pizzas and bottles of iced tea she could buy. How many pizzas and bottles of iced tea could Paula buy for $38?
workedSolution
By trial and error: sm_nogap Cost of 6 pizzas and 4 bottles of iced tea >>= (6 × $5) + (4 × $2) >>= $38
$\therefore$ 6 pizzas and 4 bottles of iced tea.
correctAnswer
6 pizzas and 4 bottles of iced tea

Answers

Is Correct?Answer

6 pizzas and 4 bottles of iced tea

x

9 pizzas and 4 bottles of iced tea

x

7 pizzas and 3 bottles of iced tea

x

4 pizzas and 6 bottles of iced tea


Variant 1

DifficultyLevel

552

Question

A restaurant sells bowls of soup for $8 each and bottles of sparkling water for $3 each.

Paula wrote an equation  8s\ 8\large s + 3w\large w = 61  to calculate the number of bowls of soup and bottles of sparkling water she could buy.

How many bowls of soup and bottles of sparkling water could Paula buy for $61?

Worked Solution

By trial and error:

Cost of 5 bowls of soup and 7 bottles of sparkling water

= (5 × $8) + (7 × $3)

= $61


\therefore 5 bowls of soup and 7 bottles of sparkling water

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
A restaurant sells bowls of soup for $8 each and bottles of sparkling water for $3 each. Paula wrote an equation $\ 8\large s$ + 3$\large w$ = 61  to calculate the number of bowls of soup and bottles of sparkling water she could buy. How many bowls of soup and bottles of sparkling water could Paula buy for $61?
workedSolution
By trial and error: sm_nogap Cost of 5 bowls of soup and 7 bottles of sparkling water >>= (5 × $8) + (7 × $3) >>= $61
$\therefore$ 5 bowls of soup and 7 bottles of sparkling water
correctAnswer
5 bowls of soup and 7 bottles of sparkling water

Answers

Is Correct?Answer
x

4 bowls of soup and 11 bottles of sparkling water

5 bowls of soup and 7 bottles of sparkling water

x

7 bowls of soup and 2 bottles of sparkling water

x

8 bowls of soup and 1 bottles of sparkling water


Variant 2

DifficultyLevel

552

Question

A cafe sells muffins for $4 each and cookies for $3 each.

Brian wrote an equation  4m\ 4\large m + 3c\large c = 64  to calculate the number of muffins and cookies he could buy.

How many muffins and cookies could Brian buy for $64?

Worked Solution

By trial and error:

Cost of 10 muffins and 8 cookies

= (10 × $4) + (8 × $3)

= $64


\therefore 10 muffins and 8 cookies.

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
A cafe sells muffins for $4 each and cookies for $3 each. Brian wrote an equation $\ 4\large m$ + 3$\large c$ = 64  to calculate the number of muffins and cookies he could buy. How many muffins and cookies could Brian buy for $64?
workedSolution
By trial and error: sm_nogap Cost of 10 muffins and 8 cookies >>= (10 × $4) + (8 × $3) >>= $64
$\therefore$ 10 muffins and 8 cookies.
correctAnswer
10 muffins and 8 cookies

Answers

Is Correct?Answer
x

3 muffins and 17 cookies

x

5 muffins and 14 cookies

10 muffins and 8 cookies

x

12 muffins and 5 cookies


Variant 3

DifficultyLevel

552

Question

A cafe sells large coffees for $5 each and small coffees for $4 each.

Jean wrote an equation  5l\ 5\large l + 4s\large s = 57  to calculate the number of large coffees and small coffees she could buy.

How many large coffees and small coffees could Jean buy for $57?

Worked Solution

By trial and error:

Cost of 9 large coffees and 3 small coffees

= (9 × $5) + (3 × $4)

= $57


\therefore 9 large coffees and 3 small coffees.

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
A cafe sells large coffees for $5 each and small coffees for $4 each. Jean wrote an equation $\ 5\large l$ + 4$\large s$ = 57  to calculate the number of large coffees and small coffees she could buy. How many large coffees and small coffees could Jean buy for $57?
workedSolution
By trial and error: sm_nogap Cost of 9 large coffees and 3 small coffees >>= (9 × $5) + (3 × $4) >>= $57
$\therefore$ 9 large coffees and 3 small coffees.
correctAnswer
9 large coffees and 3 small coffees

Answers

Is Correct?Answer
x

4 large coffees and 9 small coffees

x

6 large coffees and 7 small coffees

x

8 large coffees and 4 small coffees

9 large coffees and 3 small coffees


Variant 4

DifficultyLevel

552

Question

A movie theatre sells boxes of popcorn for $6 each and cans of soft drink for $3 each.

Brad wrote an equation  6p\ 6\large p + 3d\large d = 45  to calculate the number of boxes of popcorn and cans of soft drink he could buy.

How many boxes of popcorn and cans of soft drink could Brad buy for $45?

Worked Solution

By trial and error:

7 boxes of popcorn and 1 can of soft drink

= (7 × $6) + (1 × $3)

= $45


\therefore 7 boxes of popcorn and 1 can of soft drink.

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
A movie theatre sells boxes of popcorn for $6 each and cans of soft drink for $3 each. Brad wrote an equation $\ 6\large p$ + 3$\large d$ = 45  to calculate the number of boxes of popcorn and cans of soft drink he could buy. How many boxes of popcorn and cans of soft drink could Brad buy for $45?
workedSolution
By trial and error: sm_nogap 7 boxes of popcorn and 1 can of soft drink >>= (7 × $6) + (1 × $3) >>= $45
$\therefore$ 7 boxes of popcorn and 1 can of soft drink.
correctAnswer
7 boxes of popcorn and 1 cans of soft drink

Answers

Is Correct?Answer
x

3 boxes of popcorn and 8 cans of soft drink

x

5 boxes of popcorn and 3 cans of soft drink

x

6 boxes of popcorn and 4 cans of soft drink

7 boxes of popcorn and 1 cans of soft drink


Variant 5

DifficultyLevel

559

Question

A school canteen sells apples for $1.50 each and sausage rolls for $4 each.

Anna wrote an equation  1.50a\ 1.50\large a + 4s\large s = 25  to calculate the number of apples and sausage rolls she could buy.

How many apples and sausage rolls could Anna buy for $25?

Worked Solution

By trial and error:

Cost of 6 apples and 4 sausage rolls

= (6 × $1.50) + (4 × $4)

= $25


\therefore 6 apples and 4 sausage rolls.

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
A school canteen sells apples for $1.50 each and sausage rolls for $4 each. Anna wrote an equation $\ 1.50\large a$ + 4$\large s$ = 25  to calculate the number of apples and sausage rolls she could buy. How many apples and sausage rolls could Anna buy for $25?
workedSolution
By trial and error: sm_nogap Cost of 6 apples and 4 sausage rolls >>= (6 × $1.50) + (4 × $4) >>= $25
$\therefore$ 6 apples and 4 sausage rolls.
correctAnswer
6 apples and 4 sausage rolls

Answers

Is Correct?Answer
x

2 apples and 6 sausage rolls

x

4 apples and 5 sausage rolls

6 apples and 4 sausage rolls

x

8 apples and 3 sausage rolls

Tags