20245
Question
This table shows the prices of different kinds of nuts sold at a farmers' market.
Which one of these are the most expensive nuts per kilogram?
Worked Solution
Consider each option:
$1.50 for 200 g = 5 × 1.50 = $7.50 per kg
$3.60 for 500 g = 2 × 3.60 = $7.20 per kg
$7.60 for 1 kg
$1.75 for 250 g = 4 × 1.75 = $7.00 per kg
∴ {{{correctAnswer}}} are the most expensive.
U2FsdGVkX1/B4HRTPa3ea9XHpJVVo9DEdslniojn5yXTRlxL+1TbCicmzNo+sS5vaHkSevwFiyTnvuCv9ntMHpa8TWGs175bhkqDYq2VbABFTwoqIEfS5G5zsO2XJ9f3jyf9V7WnvL2lxCCd6/8EoBxFcTusX3i40fsTspwgrDXNKAf5/Q/YNRC1eeSQTOG24H/VgMSas6tMOQF3zM5SVu+4CI18U8tD6rlJzxfvXhLE7h9iCqdQDRYiWOcp/x6NmwvUqZeMTETB8B04YmLZaLVf5LiroRQKoZOlU0g7FVhIrpWIU64jut/Yz+aRwip3c6DVH4JCDGiyvLh/Ba/2eLwJGCN48gnNY6/0r/LofzzXWDQP4MZAwVuNAVExQs6wMixhsLbxevXnMHmYMX0vt2Ufzq6NwLYtQq7aAH36WHI7Vno9qtZxY9OYYFJW6CWhnpFFD9HRxFypUAcNQTjPaDkmSBfRGdSBQnVhArujSS1Hhy3NVjipKGjY8NFrQzw8hZqvqdpdBQYZ8mxULiAoD15OllvTTMaGdLk+aCKDMlkTAo8pH+LTVwS+KYutTzcgu5dt1WaX+y3+JkWBOA4sMFx4i1reyz864Z23PAUY8Ul+5Z9SxS8izE1JLCTQidQVI2nohTTG2t7rK+iTjPx1AXe+YcqC98j7vN5RembOIXlBMQC7pEQT1nvm/Kdvg+mJi6LcAtWRSiSIPWpWztTp3xOS9d00gHvizN6I4vdTHYRI/T1/1VIf1tVesGnUidY29IJXKGfFednxIHHOTPac6J1u/CxYzg34ThHS4Hg4xE0mFO5+8WgAS13BruQ1I+SFlgnI1aYsxP8/uxrUpnoepshlLOlmAii8r5K/QAMnZDshxpA2b5CZAcLb+bFc/YttVem5TB7WMgzQKMXhVWaSYKgTeUE6AIemW4cbK7de+2OIeUuBCPC7FUEwbpPXzNO7hdrTpzTseOtKvMc9c9OK0xsVprLFVqqi6qxsExegsSkODe7cjyeRqjXXsoyVLZW5L1DNrwxmxtcvMbl51NqfiSyk+VhJOVDWJ2MlELUFJC4CKQVPlJlly/uR4hhlGnmbrgL3fdINq5MCU4gqVAj9f2h1H+Wz37v2kXiJXnyn3aOK27vHNv2JF5qnIT6buTF2jes1I7lOLjtcZa3tvdJ8PVFW0xWpatx5qrmorjtzBCDBAwUzd2xzMBQVu3rZH1HBkHMtCktQ8H2c3HMzVvFCKQhGphCREyRrkaAdpd99W9riCb0++WFOCN8teaKX0kDd3Xc07PdayEQkQ/lzVlwsCS9wjZkEUT9VZvX95obFEhaK7pnJp6MPbOBZ71YKP0JvKLQKM2fSC9bRhuSKoXAnxed6O79F8EvLagKMx1rmQs1p+naPjMEWCsfN0LxZPUfS6AxR6j+wkQtvXYWMHxalqOb7yV7weWIKrvs9LoYzhuYtrg4EKJtIHNSSfEuUV/hzZlamINx/lnLSFnC2eYFJyeDuWepN1/pKbszeZ+oOjnAFapybkroeqlxc0LdXDZdzu0lkUd+UnkhgXkz39b6D/s5B3ds6w4NceUFXTFMpK/PH7ypH8h/+Pt7+YTPYa85omOtuF0cdl15fF4zi23427pIi6tT2Utp+1iOuqLOLJgLt+GZA1dWL2r20uk9HnhwUHBrTaPFrXekaLhj5UB9HdwjgCP0zNXMQRJ9C/HTiGYc0hGXwujSZZt7+xQiq1wnqxqC8F8rHunRPB9lQCxUXHryUS+TZHu8Wu1sNhHISBMRIz7Ygbtkx6F+LG1RQMnjwOkETTA6Ln/T4t+zz05fvxJCebbKRrjeK2UpwicJEUr7NYraUmzcv2dXVtD4JJpxnQr/OeynlihiczqOBQIf2vJ7JFxiSS/aenGEDyHpEVbtW6zLYpiOwMKwbxe8nRbgvoQ/VA9kikSDUvbS8sL56TRKzQgqikJy1dUKSEVV4Hwz9iECRLylWXivPe4wcRJ8cZ7BvZKksulkhWU+tRRdWJLbZmpRYs+Q6+ewCpipBF6hqKFXWHeYOSMj+Ly99wqVMk0reJPrO/CxmtNM3nsRFrS8wrTjnpeFGxkXiAvr6yIv22uMIZwxmhnhUhwM1KI5R6t845dSf3dgj4QjtwjZGzMBY8NledhlwOdCf56Mg8g9S3jllpceb2ETCVMf5Z1sW2r99kl0jIiCPB2xvUnmEsZv4ccVZSm/sz2BekMV6EYg=
Variant 0
DifficultyLevel
577
Question
This table shows the prices of different kinds of nuts sold at a farmers' market.
Which one of these are the most expensive nuts per kilogram?
Worked Solution
Consider each option:
$1.50 for 200 g = 5 × 1.50 = $7.50 per kg
$3.60 for 500 g = 2 × 3.60 = $7.20 per kg
$7.60 for 1 kg
$1.75 for 250 g = 4 × 1.75 = $7.00 per kg
∴ Hazelnuts are the most expensive.
Question Type
Multiple Choice (One Answer)
Variables
Variable name | Variable value |
correctAnswer | |
Answers