Algebra, NAPX-p124011v02

Question

{{{question}}}

Worked Solution

{{{workedSolution}}}


Variant 0

DifficultyLevel

497

Question

Seamus uses the number sentence  7 × 14 = 98  to solve a problem.

Which of the following could be the problem?

Worked Solution

14 nerf guns ×\times $7 per gun = $98

\therefore Seamus buys 14 nerf guns that cost $7 each. How much does he spend?

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Seamus uses the number sentence  7 × 14 = 98  to solve a problem. Which of the following could be the problem?
workedSolution
14 nerf guns $\times$ $7 per gun = $98 $\therefore$ {{{correctAnswer}}}
correctAnswer
Seamus buys 14 nerf guns that cost $7 each. How much does he spend?

Answers

Is Correct?Answer

Seamus buys 14 nerf guns that cost $7 each. How much does he spend?

x

Seamus pays $14 for 98 nerf guns. How much does each one cost?

x

Seamus spends $98 on 7 nerf guns. How much does he spend?

x

Seamus buys 14 nerf guns for $7 each. How many nerf guns does he buy?


Variant 1

DifficultyLevel

498

Question

Lelei uses the number sentence  6 × 42 = 252  to solve a problem.

Which of the following could be the problem?

Worked Solution

42 shirts × $6 per shirt = $252

\therefore Lelei buys 42 shirts that cost $6 each. How much does he spend?

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Lelei uses the number sentence  6 × 42 = 252  to solve a problem. Which of the following could be the problem?
workedSolution
42 shirts × $6 per shirt = $252 $\therefore$ {{{correctAnswer}}}
correctAnswer
Lelei buys 42 shirts that cost $6 each. How much does he spend?

Answers

Is Correct?Answer
x

Lelei spends $42 on 6 shirts. How much does each shirt cost?

x

Lelei buys 6 shirts that cost $42 each. How many shirts does he buy?

Lelei buys 42 shirts that cost $6 each. How much does he spend?

x

Lelei spends $42 on 252 shirts. How many shirts does he buy?


Variant 2

DifficultyLevel

498

Question

Dimitry uses the number sentence  32 × 8 = 256  to solve a problem.

Which of the following could be the problem?

Worked Solution

8 ties × $32 per tie = $256

\therefore Dimitry buys 8 ties that cost $32 each. How much does he spend?

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Dimitry uses the number sentence  32 × 8 = 256  to solve a problem. Which of the following could be the problem?
workedSolution
8 ties × $32 per tie = $256 $\therefore$ {{{correctAnswer}}}
correctAnswer
Dimitry buys 8 ties that cost $32 each. How much does he spend?

Answers

Is Correct?Answer
x

Dimitry buys 8 ties. How much does each tie cost?

Dimitry buys 8 ties that cost $32 each. How much does he spend?

x

Dimitry buys 32 ties that cost $8 each. How many ties does he buy?

x

Dimitry spends $32 on 256 ties. How much does each tie cost?

Tags