20282
Question
This table shows the prices of different kinds of nuts sold at a farmers' market.
Nuts |
pecans |
cashews |
almonds |
walnuts |
Price |
$1.80 |
$6.00 |
$7.60 |
$3.90 |
Quantity |
250 grams |
750 grams |
1 kilogram |
500 grams |
Which one of these are the most expensive nuts per kilogram?
Worked Solution
Consider each option:
pecans: $1.80 for 250 g = 4 × $1.80 = $7.20 per kg
cashews: $6.00 for 750 g = $2 per 250 g = $8 per kg
almonds: $7.60 for 1 kg
walnuts: $3.90 for 500 g = 2 × $3.90 = $7.80 per kg
∴ {{{correctAnswer}}} are the most expensive.
U2FsdGVkX18dq2OZ9lJi1buiWrv281rmGFkg69CQvOQOCcwUn/AKfTqZLOfHfgQJJXGK6AgRMeFLbs41i0ZO5hK0zhsHmbg8l5dW6jQpnWYQiE8nN/XHkR2wYMloPvW/3RKC+hbr3Q/osc+4lwpKhRt+rBd/Uh8xXvfJLTXKuuzBuAw/VDVwazRbpyWuSOtRlsVoJrkPQy8o7OAwbigr2PgHVj4j2W9c5bR3b9OExndfy+lBEw9S4q3L/IjH6lQ88zomGLXfdn0iYAEGrfrjOqBkV1LAgSa71QazqU2BeNd3u7qHUtVwHjCqBLUkIb4yR216eQYA29PfNHIXs9vSBpDGAyDd2wckhcW8lT7V0vDo6TahmBhDLiGwknsQgkulvndHmA+mJHICDBiZvRGg8CNIansEsdK2CSu72sTCZuufJa4AjoW3c1tvpHLsdIshUGk89syOONIDe4gCsb4VwLhYH2Qmjs7R7xpoq9h4yWPb0tq/OuIi7ES04zQCYqEWmM/vErTSOmfLF6HCRNDEA4uWPvSduLmChqK5IDJtOZakSAFnyCPE7DT+Td0kAPV9JzGUCtNKExmBt0TLRjJKtVe5QqQRNuuLKsCI9RLi4zVIbe5OTeWUcQJ3rz/FLYkWJ87FUEHyrkeYDUjFaZCZzlzdlBsuDI+qp72ebX7OePuZZU0fAI60E7yNYSL9hrLoB1NupRpVsDwvCnSiWMm4cQfkfUyAT1HwbbGYAt9wkHG6nNPxJ2ZGX52N8azEigoBQgGJxw4Nm23yOebxmEigDdO/ts6zAA9My59YH08DSuZm1lGsExkUftGyjG16iXPJvH6EqqgdcDHh91TdrCHuwGbc14nt1yWzYpHq7GX5uYmoVqTUth8506ZNoEf/oSdFU9AFN02Sb/cO1AxAwPpFhBVett5nOOqHXCGjP50H7az3//YQRoK8y0OPhEtP7GDqrWwl10aqdjLOZH9poZUFRfNZ84m5EGDp9IjtY1vj2tw1zF0QoAR4mqf2sGCS5vpt044FxoSpfEZMsQoSdclefZI5QgteK5TwfLUZjnUs2vHQV5mU38nXK1EjWiYcx1PQkP1w6wC1aiAZYTO1br3l/3XPw44Bc01ZFb/3fzvN50jJeLhu/1bq0eGrrV4N+ah3laS20DKZOvJKIa+BPl10dJKUgbwQ5UhI9U4zCXMKiJDZhb7+9BZBptiFgIWWjqkdYw1PGEsCqjMMHdAkKp8XXzRtGaShKnE6O5AqgYNhS9bWDJ8qVcmOlK40C4O62FpZp3AkBYYxapc3xRQWfkt6033/y8+VQrWy7TVtojFknDz+uv90L2pEs+llIn4rH+weJ6Zkqx9cOn8oMTnBy5/x4LSLGsB+PvTFdBA3bAw7Bvl7729w0kfDBS3qXkI442AQJ3Ia2wt0/h45Kf43jPWxnnDx5e00j6NLvhJBpZKAzlwm6dBUaPtmN4Y76W/WhJeZi9js7+SPeIBX5yY+UZkcak2dOlbbmKxfKN7M7witgpCPB9RykA7YjNuSGvN/f1PAra4H6hrHBVuzQ887KF99hZySycSxGsSZSyVKnMxmPoHQr6zcRq348tkDAOegqDEpHPLCBJjDQsZYKrN+TUI5wcKOZJAyHJz1Lspd6BaWmoegH+0zkFlN+zAzM42lrMA76ogk3w9KLoZJ+xgnIc6kJwPi2rlOCfoS4Ta3gIvjb2KLRmUHilXwvuXEJyJPoecWtT6ZTmz6sSaRbD89d+J35NqiqyMUZ7uBq7pqjpvR1+wbbxFSqh9FfuPt/OYDh8mPHBYSuPqYzdiUTEVIxC3w0JOeddU7XOXNRz6A344dXNQild2hNXDUZI9dL2dqZU8xpaVcHWYv7S7L13yq4HcTR27kz8VGc6/RsymJ2vv0UEV+RB3SgNv83wGOE3d4bsk/3Jf+s/CL1wM6MeNuxpB3GGlGdjyfUrgURjNcbR2MMhMF8esjvc5tDX814MBecZkmjm7Of2Eu7j2hZYNFe+NAGW0zpPBa16PCls6izc4E9TUAWbOmwKZLnYru7rnSVEofmp3oimJC/3c/oBZWugK+MN5Z/a5srsp8Uo6OFK8KYwTb1M42Z2wj8BnB/k0cSr6+uKIgWWUdvzFDpvHO6rgXhUi2uxigm5PIApqCabMVqMTfRlkIGqiHunOpOpl+xhtk5OibdB8xVxWhkFGgMQArxnDCsvU/v+sPN45w7qhNalE3PvN2TiaqHv8e4DX+T6qAQkufpGIXHK04xUAbQ8umr3DzfJ8+qe/11b90JQhQXHduPUJuxv9Monaf/at/isfQxSWv2TEzquDafvNxCVCFXu9ZBD2xJIjAWh9IX7pQhZw77IkOvxWmoWcLgRA5uqexPVq5CbHFF1EvlDfpptJ5t+G+/QL9/aBpvAmJ3CwCIkefwWsi2O9Esqkbn1yKosSETrZtAMUQh658bEHm8Mh11DBoLiDQvESTNJ39A0zswG8+U2tkpIJepqm7DM43XsgoEmwK5+FOXbIgR3ZmfG0MiqZWY74FLxKRHYJ6xOPa1yuZKzN37oMxzYvffUQWC5eyydN62BDBs39B+Vt05OYtsTk4S+/JVW4PIbtK2Nt+1lAYrWGZH5PmGpYZWqjDxC/slKuEbkvRJMh3dSur21pppcLJ3DDe7F6JIbFTiCTLx1tb0UFNFRLkVtlA8ByiCF9SBXkqHsFw9/bq5Aop08xz99DRQucfKHEmj4UiYxMon510DCtWvE5vab32QLj2so9zAfpJ8t357sZuQSOtpSX/6Y6GnooYz3SO9yhiVxMuOgGMQpBqkwwgMlw59RrG1GvV8Hb4MeCNenzuEvztXSrXDznzWnJohvkxZZox3K5AqDEWXeXqAXvwbHAd4e30MZAburKVcSgOxlbbINK3OuNhMa4Cgqd8Qw2BDXYNR7RuGfabJ7RhDHchAINl96+8bokIsW95VKDmrPfjZd4CF5HH0Oc8TQEuq6rYJ5eiZ/RuwBRIVP4nO6eUHBFWN/30MyYHPAMJ1ZdzKGXdhzXfM7EaHZmdz91CYCwt/J1WI6uNUG8omPiLuzg5h5AttFZfKeOk2TAecMm+GfaGkxFRs9OESWfDKu3Kle8yVCtpp6eihJeCWjoDvSg+1hzebcPYMXso5u4bOhsuo5Edx1RfyiEGM9kHkwkrriGZMtKrIwrJTjOujlIgX2TO4Jvn5SZhoucVMHC7iVd34+Y1J4xq0wc8HiwnOLjcXFKCm70RKEoWLuhJjl89+CEKYm5jWgUx3rwSBfkjaI57E7AWcdv+L0+NnDpP02N4UredEkhEfQOmhfDpnacvvGWN6VTaiozri30lxdEB4Gheisa/xWKdDFINnQhj/qtsViI5dkygdeiKW+IW5Qe/3+7VXoxWaPnUzdpxzBL4dzOVANjDogvPR4NRa5PH/qqUKUeBhy3Mg/CWlEMK4PfiomTkk3iErCIKjM58aQ+FpK9pe3STNuSMRd2nJfbT9dY/0+WfP1Cvm/lPECjyENLLhVET0/LhNFGn+0+vtmHmng5B/2AX+Xao0xoo8lZ1k5BPpPaDqLkU80boIwdV3ehlT5I+w0ngyP8YnmcddPib8h4MvLqqeB32eqMlstGUjhnLWfcMScm/OY0MTzv2U5LnIA50SJEZZO1D/wU1jo5BbWj8Ji1Xl+k8aAmdW/+ZhtqHDT4APSXcfWyIepZLecqMLKRnE0hViw9LvySWR4p79trqn2oh5RfNNQyUYfYdxK/DisvuOzsT6hlFAqSLalecu4gcdk7IhK1GzFKRDgYc/LOlxBpiHeQX0A1QYfTejk/SHYWZpfEy9hJQ5D8RDsJQ7cvIfLuL81LtFwq3zTGBnZ1088f42/r1uBI/sG0rsD5Rmmw+WsVtJSvXkL/rMXFdmXpfKIKiHAraH1GN2NSi2a7lWTzhza6NdwLEZo9Tz9TPwQt7PcOpRIIxwFpxHD6887OGLCBukMRK+8PD1LfNo0hZCIW0EpfLnjDTwYrJTsFeaMvUm9Qq4joLg7/b73ULZthl28aPoVmnYI+kuh+cRJrZchecat2aVsZDh8Y/zVkApeknFJ6Y7OWlWWqwoj32BxVGZsM53gUG+/efHU7N6VQoPosI3EKrIxLXqloFzixfV8xFTRddsRWYCh9pTPjg40te6E0gBokIIHknkSj8OOHZpqimeEMnOhbeY4Gkoi88Ukyo9PvOqlhF0h/MyHpK5bQgpbqP904zAgE4MZwQuvkEjLA3ELzA1Mzz2OU1f9JJ5K4bjLra15o7tEsPVuP92xihox+1nflwPW6n
Variant 0
DifficultyLevel
582
Question
This table shows the prices of different kinds of nuts sold at a farmers' market.
Nuts |
pecans |
cashews |
almonds |
walnuts |
Price |
$1.80 |
$6.00 |
$7.60 |
$3.90 |
Quantity |
250 grams |
750 grams |
1 kilogram |
500 grams |
Which one of these are the most expensive nuts per kilogram?
Worked Solution
Consider each option:
pecans: $1.80 for 250 g = 4 × $1.80 = $7.20 per kg
cashews: $6.00 for 750 g = $2 per 250 g = $8 per kg
almonds: $7.60 for 1 kg
walnuts: $3.90 for 500 g = 2 × $3.90 = $7.80 per kg
∴ cashews are the most expensive.
Question Type
Multiple Choice (One Answer)
Variables
Variable name | Variable value |
correctAnswer | |
Answers