50095

Question

{{{question}}}

Worked Solution

{{{workedSolution}}}


Variant 0

DifficultyLevel

613

Question

Marjorie and Deek ran in a 20 km road race.

Marjorie finished in a time of 1 hour and 15 minutes.

Deek took 15% longer than Marjorie.

Approximately how long did Deek take to finish the race?

Worked Solution

Marjorie's time = 75 minutes

\therefore Deek's time = 75 + 15% × 75
= 75 + 0.15 × 75
= 86.25 minutes
\approx 86 minutes

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Marjorie and Deek ran in a 20 km road race. Marjorie finished in a time of 1 hour and 15 minutes. Deek took 15% longer than Marjorie. Approximately how long did Deek take to finish the race?
workedSolution
sm_nogap Marjorie's time = 75 minutes
| | | | ----------- | --------------- | | $$\therefore$$ Deek's time | = 75 + 15% × 75 | | | = 75 + 0.15 × 75 | | | = 86.25 minutes | | | $\approx$ {{{correctAnswer}}} |
correctAnswer
86 minutes

Answers

Is Correct?Answer

86 minutes

x

90 minutes

x

130 minutes

x

132 minutes


Variant 1

DifficultyLevel

622

Question

Jonah and Rachel go to the movies.

Jonah watches "Minions: The Rise of Gru" which finished in a time of 1 hour and 27 minutes.

Rachel watches "Jurassic World Dominion" which was 70% longer.

Approximately how long was "Jurassic World Dominion"?

Worked Solution

Minion's movie time = 60 + 27 = 87 minutes

\therefore Jurassic move time = 87 + 70% × 87
= 87 + 0.70 × 87
= 147.9
\approx 148 minutes

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Jonah and Rachel go to the movies. Jonah watches "Minions: The Rise of Gru" which finished in a time of 1 hour and 27 minutes. Rachel watches "Jurassic World Dominion" which was 70% longer. Approximately how long was "Jurassic World Dominion"?
workedSolution
sm_nogap Minion's movie time = 60 + 27 = 87 minutes
| | | | ----------- | --------------- | | $$\therefore$$ Jurassic move time | = 87 + 70% × 87 | | | = 87 + 0.70 × 87 | | | = 147.9 | | | $\approx$ {{{correctAnswer}}} |
correctAnswer
148 minutes

Answers

Is Correct?Answer
x

97 minutes

x

147 minutes

148 minutes

x

157 minutes


Variant 2

DifficultyLevel

619

Question

Thorpe and Perkins competed in a marathon swim.

Thorpe finished in a time of 2 hour and 05 minutes.

Perkins took 10% longer than Thorpe.

Approximately how long did Perkins take to finish the swim?

Worked Solution

Thorpe's time = 2 × 60 + 5 = 125 minutes

\therefore Perkins' time = 125 + 10% × 125
= 125 + 0.10 × 125
= 137.5
\approx 138 minutes

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Thorpe and Perkins competed in a marathon swim. Thorpe finished in a time of 2 hour and 05 minutes. Perkins took 10% longer than Thorpe. Approximately how long did Perkins take to finish the swim?
workedSolution
sm_nogap Thorpe's time = 2 × 60 + 5 = 125 minutes
| | | | ----------- | --------------- | | $$\therefore$$ Perkins' time | = 125 + 10% × 125 | | | = 125 + 0.10 × 125 | | | = 137.5 | | | $\approx$ {{{correctAnswer}}} |
correctAnswer
138 minutes

Answers

Is Correct?Answer
x

21 minutes

x

135 minutes

x

137 minutes

138 minutes


Variant 3

DifficultyLevel

624

Question

Elona is travelling from Adelaide to Honolulu via Auckland.

The first leg from Adelaide to Auckland takes 5 hour and 35 minutes.

The Auckland to Honolulu trip takes 57% longer than the first leg.

Approximately how long does the second leg take?

Worked Solution

Adelaide to Auckland time = 5 × 60 + 35 = 335 minutes

\therefore Auckland to Honolulu time = 335 + 57% × 335
= 335 + 0.57 × 335
= 525.95
\approx 526 minutes

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Elona is travelling from Adelaide to Honolulu via Auckland. The first leg from Adelaide to Auckland takes 5 hour and 35 minutes. The Auckland to Honolulu trip takes 57% longer than the first leg. Approximately how long does the second leg take?
workedSolution
sm_nogap Adelaide to Auckland time = 5 × 60 + 35 = 335 minutes
| | | | ----------- | --------------- | | $$\therefore$$ Auckland to Honolulu time | = 335 + 57% × 335 | | | = 335 + 0.57 × 335 | | | = 525.95 | | | $\approx$ {{{correctAnswer}}}|
correctAnswer
526 minutes

Answers

Is Correct?Answer

526 minutes

x

525 minutes

x

504 minutes

x

305 minutes


Variant 4

DifficultyLevel

611

Question

The men's record for swimming the English Channel is 6 hours and 56 minutes.

The women's record is 10% longer.

Approximately how long is the women's record for crossing the English Channel?

Worked Solution

Men's time = 6 × 60 + 56 = 416 minutes

\therefore Women's time = 416 + 10% × 416
= 416 + 41.6
= 457.6
\approx 458 minutes

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
The men's record for swimming the English Channel is 6 hours and 56 minutes. The women's record is 10% longer. Approximately how long is the women's record for crossing the English Channel?
workedSolution
sm_nogap Men's time = 6 × 60 + 56 = 416 minutes
| | | | ----------- | --------------- | | $$\therefore$$ Women's time | = 416 + 10% × 416 | | | = 416 + 41.6 | | | = 457.6| | | $\approx$ {{{correctAnswer}}} |
correctAnswer
458 minutes

Answers

Is Correct?Answer
x

42 minutes

x

398 minutes

x

416 minutes

458 minutes


Variant 5

DifficultyLevel

622

Question

Brutus and Beverly went on a 50 km hike.

They finished the first 25 km in a time of 1 hour and 48 minutes.

The second 25 km took 18% longer than the first.

Approximately how long did they take to finish the second 25 km?

Worked Solution

1st 25 km time = 60 + 48 = 108 minutes

\therefore 2nd 25 km time = 108 + 18% × 108
= 108 + 0.18 × 108
= 127.44
\approx 127 minutes

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Brutus and Beverly went on a 50 km hike. They finished the first 25 km in a time of 1 hour and 48 minutes. The second 25 km took 18% longer than the first. Approximately how long did they take to finish the second 25 km?
workedSolution
sm_nogap 1st 25 km time = 60 + 48 = 108 minutes
| | | | ----------- | --------------- | | $$\therefore$$ 2nd 25 km time | = 108 + 18% × 108 | | | = 108 + 0.18 × 108 | | | = 127.44 | | | $\approx$ {{{correctAnswer}}} |
correctAnswer
127 minutes

Answers

Is Correct?Answer
x

128 minutes

127 minutes

x

113 minutes

x

105 minutes

Tags

  • ms_ca