20202

Question

Cameron paid $1.44 for 9 pencils.

How much did each pencil cost?

Worked Solution

Cost of 1 pencil = 1449\dfrac{\text{144}}{9} cents
= 16 cents
= {{correctAnswer}}

Variant 0

DifficultyLevel

502

Question

Cameron paid $1.44 for 9 pencils.

How much did each pencil cost?

Worked Solution

Cost of 1 pencil = 1449\dfrac{\text{144}}{9} cents
= 16 cents
= $0.16\text{\textdollar 0.16}

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
correctAnswer
$\text{\textdollar 0.16}$

Answers

Is Correct?Answer
x

$0.12\text{\textdollar 0.12}

$0.16\text{\textdollar 0.16}

x

$1.35\text{\textdollar 1.35}

x

$1.53\text{\textdollar 1.53}