Number, NAPX-p169590v01
Question
The table below shows the prices of different kinds of fruit sold at a supermarket.
Which type of fruit is the most expensive per kilogram?
Worked Solution
Conversion: 1000 grams = 1 kilogram
Check each option:
Banana: $2.50 for 500 g = 2 x 2.50 = $5 per kilogram
Apple: $1.3 for 250 g = 4 x 1.30 = $5.20 per kilogram
Orange: $1.15 for 200 g = 5 x 1.15 = $5.75 per kilogram
Melon: $5.25 per kilogram
`∴ {{{correctAnswer}}} is the most expensive fruit per kilogram.
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
Variant 0
DifficultyLevel
579
Question
The table below shows the prices of different kinds of fruit sold at a supermarket.
Which type of fruit is the most expensive per kilogram?
Worked Solution
Conversion: 1000 grams = 1 kilogram
Check each option:
Banana: $2.50 for 500 g = 2 x 2.50 = $5 per kilogram
Apple: $1.3 for 250 g = 4 x 1.30 = $5.20 per kilogram
Orange: $1.15 for 200 g = 5 x 1.15 = $5.75 per kilogram
Melon: $5.25 per kilogram
`∴ Orange is the most expensive fruit per kilogram.
Question Type
Multiple Choice (One Answer)
Variables
Variable name | Variable value |
correctAnswer | |
Answers