20257
Question
A supermarket sells four sizes of chocolate bar.
Which chocolate bar costs the least per gram?
Worked Solution
Consider the cost per gram of each bar.
Bar 1 = 532 ÷ 350 = 1.52 cents/gram
Bar 2 = 352 ÷ 220 = 1.6 cents/gram
Bar 3 = 199 ÷ 125 = 1.59 cents/gram
Bar 4 = 300 ÷ 200 = 1.5 cents/gram
∴ {{{correctAnswer}}} costs the least per gram.
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
Variant 0
DifficultyLevel
679
Question
A supermarket sells four sizes of chocolate bar.
Which chocolate bar costs the least per gram?
Worked Solution
Consider the cost per gram of each bar.
Bar 1 = 532 ÷ 350 = 1.52 cents/gram
Bar 2 = 352 ÷ 220 = 1.6 cents/gram
Bar 3 = 199 ÷ 125 = 1.59 cents/gram
Bar 4 = 300 ÷ 200 = 1.5 cents/gram
∴ Bar 4 costs the least per gram.
Question Type
Multiple Choice (One Answer)
Variables
Variable name | Variable value |
correctAnswer | |
Answers