Number, NAPX-F3-CA30 SA
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
Variant 0
DifficultyLevel
685
Question
A farmers' market sells potatoes in four different sizes.
Size |
1 kg |
2 kg |
3 kg |
5 kg |
Price |
$3.40 |
$6.10 |
$9.35 |
$15.75 |
What is the lowest price a customer can pay for 8 kg of potatoes?
Worked Solution
Calculate the cost per kg for each size:
1 kg: $3.40 per kg
2 kg: 6.10 ÷ 2 = $3.05 per kg
3 kg: 9.35 ÷ 3 ≈ $3.12 per kg
5 kg: 15.75 ÷ 5 = $3.15 per kg
∴ Cheapest price to buy 8 kg
= 4 × 6.10
= $24.40
Question Type
Answer Box
Variables
Variable name | Variable value |
question | A farmers' market sells potatoes in four different sizes.
>>| Size| 1 kg | 2 kg| 3 kg | 5 kg|
|:-:|:-:|:-:|:-:|:-:|
| Price| $3.40|$6.10|$9.35|$15.75|
What is the lowest price a customer can pay for 8 kg of potatoes? |
workedSolution | sm_nogap Calculate the cost per kg for each size:
> 1 kg: $3.40 per kg
> 2 kg: 6.10 ÷ 2 = $3.05 per kg
> 3 kg: 9.35 ÷ 3 ≈ $3.12 per kg
> 5 kg: 15.75 ÷ 5 = $3.15 per kg
sm_nogap $\therefore$ Cheapest price to buy 8 kg
>> = 4 × 6.10
>> = {{{prefix0}}}{{{correctAnswer0}}} |
correctAnswer0 | |
prefix0 | |
suffix0 | |
Answers
Specify one or more 'ANSWER' block(s) as exampled below.
Note: correctAnswer is required, the rest are optional. ("correctAnswer" is what the student would need to type in to the box to get the answer correct.)
For example:
correctAnswer: 123.40
And optionally, specify the following, but only if you need something different to the defaults: 'width' defaults to 5 if not present, and valid values are 3 to 10; 'prefix' and 'suffix' default to nothing if not present.
prefix: $
suffix: mm$^2$
width: 5
correctAnswerN | correctAnswerValue | Answer |
correctAnswer0 | 24.40 | |
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
Variant 1
DifficultyLevel
682
Question
A fish market sells prawns in four different sizes.
Size |
0.5 kg |
1 kg |
2 kg |
4 kg |
Price |
$8.25 |
$15.75 |
$34.00 |
$65.50 |
What is the lowest price a customer can pay for 6 kg of prawns?
Worked Solution
Calculate the cost per kg for each size:
0.5 kg: 8.25 × 2 = $16.50 per kg
1 kg: $15.75 per kg
2 kg: 34.00 ÷ 2 = $17.00 per kg
4 kg: 65.50 ÷ 4 ≈ $16.38 per kg
∴ Cheapest price to buy 6 kg
= 6 × 15.75
= $94.50
Question Type
Answer Box
Variables
Variable name | Variable value |
question | A fish market sells prawns in four different sizes.
>>| Size| 0.5 kg | 1 kg| 2 kg | 4 kg|
|:-:|:-:|:-:|:-:|:-:|
| Price| $8.25|$15.75|$34.00|$65.50|
What is the lowest price a customer can pay for 6 kg of prawns? |
workedSolution | sm_nogap Calculate the cost per kg for each size:
> 0.5 kg: 8.25 $\times$ 2 = $16.50 per kg
> 1 kg: $15.75 per kg
> 2 kg: 34.00 ÷ 2 = $17.00 per kg
> 4 kg: 65.50 ÷ 4 ≈ $16.38 per kg
sm_nogap $\therefore$ Cheapest price to buy 6 kg
>> = 6 × 15.75
>> = {{{prefix0}}}{{{correctAnswer0}}} |
correctAnswer0 | |
prefix0 | |
suffix0 | |
Answers
Specify one or more 'ANSWER' block(s) as exampled below.
Note: correctAnswer is required, the rest are optional. ("correctAnswer" is what the student would need to type in to the box to get the answer correct.)
For example:
correctAnswer: 123.40
And optionally, specify the following, but only if you need something different to the defaults: 'width' defaults to 5 if not present, and valid values are 3 to 10; 'prefix' and 'suffix' default to nothing if not present.
prefix: $
suffix: mm$^2$
width: 5
correctAnswerN | correctAnswerValue | Answer |
correctAnswer0 | 94.50 | |
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
Variant 2
DifficultyLevel
680
Question
A farmers' market sells olive oil in four different sizes.
Size |
0.5 litre |
1 litre |
1.5 litres |
3 litres |
Price |
$3.75 |
$7.90 |
$11.70 |
$24.00 |
What is the lowest price a customer can pay for 6 litres of olive oil?
Worked Solution
Calculate the cost per litre for each size:
0.5L: 3.75 × 2 = $7.50 per litre
1L: $7.90 per litre
1.5L: 11.70 ÷ 1.5 = $7.80 per litre
3L: 24.00 ÷ 3 = $8.00 per litre
∴ Cheapest price to buy 6 litres
= 12 × 3.75
= $45.00
Question Type
Answer Box
Variables
Variable name | Variable value |
question | A farmers' market sells olive oil in four different sizes.
>>| Size| 0.5 litre | 1 litre| 1.5 litres | 3 litres|
|:-:|:-:|:-:|:-:|:-:|
| Price| $3.75|$7.90|$11.70|$24.00|
What is the lowest price a customer can pay for 6 litres of olive oil? |
workedSolution | sm_nogap Calculate the cost per litre for each size:
> 0.5L: 3.75 $\times$ 2 = $7.50 per litre
> 1L: $7.90 per litre
> 1.5L: 11.70 ÷ 1.5 = $7.80 per litre
> 3L: 24.00 ÷ 3 = $8.00 per litre
sm_nogap $\therefore$ Cheapest price to buy 6 litres
>> = 12 × 3.75
>> = {{{prefix0}}}{{{correctAnswer0}}} |
correctAnswer0 | |
prefix0 | |
suffix0 | |
Answers
Specify one or more 'ANSWER' block(s) as exampled below.
Note: correctAnswer is required, the rest are optional. ("correctAnswer" is what the student would need to type in to the box to get the answer correct.)
For example:
correctAnswer: 123.40
And optionally, specify the following, but only if you need something different to the defaults: 'width' defaults to 5 if not present, and valid values are 3 to 10; 'prefix' and 'suffix' default to nothing if not present.
prefix: $
suffix: mm$^2$
width: 5
correctAnswerN | correctAnswerValue | Answer |
correctAnswer0 | 45.00 | |
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
Variant 3
DifficultyLevel
679
Question
An avocado farmer sells her avocados in four different sizes.
Size |
1 kg |
2 kg |
3 kg |
4 kg |
Price |
$6.35 |
$13.00 |
$19.00 |
$25.10 |
What is the lowest price a customer can pay for 8 kg of avocados?
Worked Solution
Calculate the cost per kg for each size:
1 kg: 6.35 per kg
2 kg: 13.00 ÷ 2 = $6.50 per kg
3 kg: 19.00 ÷ 3 = $6.33 per kg
4 kg: 25.10 ÷ 4 ≈ $6.28 per kg
∴ Cheapest price to buy 8 kg
= 2 × 25.10
= $50.20
Question Type
Answer Box
Variables
Variable name | Variable value |
question | An avocado farmer sells her avocados in four different sizes.
>>| Size| 1 kg | 2 kg| 3 kg | 4 kg|
|:-:|:-:|:-:|:-:|:-:|
| Price| $6.35|$13.00|$19.00|$25.10|
What is the lowest price a customer can pay for 8 kg of avocados? |
workedSolution | sm_nogap Calculate the cost per kg for each size:
> 1 kg: 6.35 per kg
> 2 kg: 13.00 ÷ 2 = $6.50 per kg
> 3 kg: 19.00 ÷ 3 = $6.33 per kg
> 4 kg: 25.10 ÷ 4 ≈ $6.28 per kg
sm_nogap $\therefore$ Cheapest price to buy 8 kg
>> = 2 × 25.10
>> = {{{prefix0}}}{{{correctAnswer0}}} |
correctAnswer0 | |
prefix0 | |
suffix0 | |
Answers
Specify one or more 'ANSWER' block(s) as exampled below.
Note: correctAnswer is required, the rest are optional. ("correctAnswer" is what the student would need to type in to the box to get the answer correct.)
For example:
correctAnswer: 123.40
And optionally, specify the following, but only if you need something different to the defaults: 'width' defaults to 5 if not present, and valid values are 3 to 10; 'prefix' and 'suffix' default to nothing if not present.
prefix: $
suffix: mm$^2$
width: 5
correctAnswerN | correctAnswerValue | Answer |
correctAnswer0 | 50.20 | |
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
Variant 4
DifficultyLevel
694
Question
An oyster farm sells bags of oysters in four different sizes.
Bag Size |
1 kg |
2 kg |
3 kg |
5 kg |
Price |
$12.00 |
$23.10 |
$37.00 |
$55.00 |
What is the lowest price a customer can pay for 7 kg of oysters?
Worked Solution
Calculate the cost per kg for each size:
1 kg: $12.00 per kg
2 kg: 23.10 ÷ 2 = $11.55 per kg
3 kg: 37.00 ÷ 3 ≈ $12.33 per kg
5 kg: 55 ÷ 5 = $11.00 per kg
∴ Cheapest price to buy 7 kg
= 1 × 55.00 + 1 × 23.10
= $78.10
Question Type
Answer Box
Variables
Variable name | Variable value |
question | An oyster farm sells bags of oysters in four different sizes.
>>| Bag Size| 1 kg | 2 kg| 3 kg | 5 kg|
|:-:|:-:|:-:|:-:|:-:|
| Price| $12.00|$23.10|$37.00|$55.00|
What is the lowest price a customer can pay for 7 kg of oysters? |
workedSolution | sm_nogap Calculate the cost per kg for each size:
> 1 kg: $12.00 per kg
> 2 kg: 23.10 ÷ 2 = $11.55 per kg
> 3 kg: 37.00 ÷ 3 ≈ $12.33 per kg
> 5 kg: 55 ÷ 5 = $11.00 per kg
sm_nogap $\therefore$ Cheapest price to buy 7 kg
>> = 1 × 55.00 + 1 × 23.10
>> = {{{prefix0}}}{{{correctAnswer0}}} |
correctAnswer0 | |
prefix0 | |
suffix0 | |
Answers
Specify one or more 'ANSWER' block(s) as exampled below.
Note: correctAnswer is required, the rest are optional. ("correctAnswer" is what the student would need to type in to the box to get the answer correct.)
For example:
correctAnswer: 123.40
And optionally, specify the following, but only if you need something different to the defaults: 'width' defaults to 5 if not present, and valid values are 3 to 10; 'prefix' and 'suffix' default to nothing if not present.
prefix: $
suffix: mm$^2$
width: 5
correctAnswerN | correctAnswerValue | Answer |
correctAnswer0 | 78.10 | |
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
Variant 5
DifficultyLevel
697
Question
A vegetable farmer sells cucumbers in four different sizes.
Size |
1 kg |
2 kg |
3 kg |
5 kg |
Price |
$5.20 |
$10.90 |
$16.80 |
$25.50 |
What is the lowest price a customer can pay for 7 kilograms of cucumbers?
Worked Solution
Calculate the cost per kg for each size:
1 kg: $5.20 per kg
2 kg: 10.90 ÷ 2 = $5.45 per kg
3 kg: 16.80 ÷ 3 = $5.60 per kg
5 kg: 25.50 ÷ 5 = $5.10 per kg
∴ Cheapest price to buy 7 kg
= 1 × 25.50 + 2 × 5.20
= $35.90
Question Type
Answer Box
Variables
Variable name | Variable value |
question | A vegetable farmer sells cucumbers in four different sizes.
>>| Size| 1 kg | 2 kg| 3 kg | 5 kg|
|:-:|:-:|:-:|:-:|:-:|
| Price| $5.20|$10.90|$16.80|$25.50|
What is the lowest price a customer can pay for 7 kilograms of cucumbers? |
workedSolution | sm_nogap Calculate the cost per kg for each size:
> 1 kg: $5.20 per kg
> 2 kg: 10.90 ÷ 2 = $5.45 per kg
> 3 kg: 16.80 ÷ 3 = $5.60 per kg
> 5 kg: 25.50 ÷ 5 = $5.10 per kg
sm_nogap $\therefore$ Cheapest price to buy 7 kg
>> = 1 × 25.50 + 2 × 5.20
>> = {{{prefix0}}}{{{correctAnswer0}}} |
correctAnswer0 | |
prefix0 | |
suffix0 | |
Answers
Specify one or more 'ANSWER' block(s) as exampled below.
Note: correctAnswer is required, the rest are optional. ("correctAnswer" is what the student would need to type in to the box to get the answer correct.)
For example:
correctAnswer: 123.40
And optionally, specify the following, but only if you need something different to the defaults: 'width' defaults to 5 if not present, and valid values are 3 to 10; 'prefix' and 'suffix' default to nothing if not present.
prefix: $
suffix: mm$^2$
width: 5
correctAnswerN | correctAnswerValue | Answer |
correctAnswer0 | 35.90 | |