Number, NAPX-F3-CA30 SA

Question

{{{question}}}

Worked Solution

{{{workedSolution}}}


Variant 0

DifficultyLevel

685

Question

A farmers' market sells potatoes in four different sizes.

Size 1 kg 2 kg 3 kg 5 kg
Price $3.40 $6.10 $9.35 $15.75


What is the lowest price a customer can pay for 8 kg of potatoes?

Worked Solution

Calculate the cost per kg for each size:

1 kg:  $3.40 per kg

2 kg:  6.10 ÷ 2 = $3.05 per kg

3 kg:  9.35 ÷ 3 ≈ $3.12 per kg

5 kg:  15.75 ÷ 5 = $3.15 per kg


\therefore Cheapest price to buy 8 kg

= 4 × 6.10

= $24.40

Question Type

Answer Box

Variables

Variable nameVariable value
question
A farmers' market sells potatoes in four different sizes.
>>| Size| 1 kg | 2 kg| 3 kg | 5 kg| |:-:|:-:|:-:|:-:|:-:| | Price| $3.40|$6.10|$9.35|$15.75|

What is the lowest price a customer can pay for 8 kg of potatoes?
workedSolution
sm_nogap Calculate the cost per kg for each size: > 1 kg:  $3.40 per kg > 2 kg:  6.10 ÷ 2 = $3.05 per kg > 3 kg:  9.35 ÷ 3 ≈ $3.12 per kg > 5 kg:  15.75 ÷ 5 = $3.15 per kg
sm_nogap $\therefore$ Cheapest price to buy 8 kg >> = 4 × 6.10 >> = {{{prefix0}}}{{{correctAnswer0}}}
correctAnswer0
24.40
prefix0
$
suffix0

Answers

Specify one or more 'ANSWER' block(s) as exampled below.
Note: correctAnswer is required, the rest are optional. ("correctAnswer" is what the student would need to type in to the box to get the answer correct.)

For example:
correctAnswer: 123.40

And optionally, specify the following, but only if you need something different to the defaults: 'width' defaults to 5 if not present, and valid values are 3 to 10; 'prefix' and 'suffix' default to nothing if not present.
prefix: $
suffix: mm$^2$
width: 5

correctAnswerNcorrectAnswerValueAnswer
correctAnswer024.40

$


Variant 1

DifficultyLevel

682

Question

A fish market sells prawns in four different sizes.

Size 0.5 kg 1 kg 2 kg 4 kg
Price $8.25 $15.75 $34.00 $65.50


What is the lowest price a customer can pay for 6 kg of prawns?

Worked Solution

Calculate the cost per kg for each size:

0.5 kg:  8.25 ×\times 2 = $16.50 per kg

1 kg:  $15.75 per kg

2 kg:  34.00 ÷ 2 = $17.00 per kg

4 kg:  65.50 ÷ 4 ≈ $16.38 per kg


\therefore Cheapest price to buy 6 kg

= 6 × 15.75

= $94.50

Question Type

Answer Box

Variables

Variable nameVariable value
question
A fish market sells prawns in four different sizes.
>>| Size| 0.5 kg | 1 kg| 2 kg | 4 kg| |:-:|:-:|:-:|:-:|:-:| | Price| $8.25|$15.75|$34.00|$65.50|

What is the lowest price a customer can pay for 6 kg of prawns?
workedSolution
sm_nogap Calculate the cost per kg for each size: > 0.5 kg:  8.25 $\times$ 2 = $16.50 per kg > 1 kg:  $15.75 per kg > 2 kg:  34.00 ÷ 2 = $17.00 per kg > 4 kg:  65.50 ÷ 4 ≈ $16.38 per kg
sm_nogap $\therefore$ Cheapest price to buy 6 kg >> = 6 × 15.75 >> = {{{prefix0}}}{{{correctAnswer0}}}
correctAnswer0
94.50
prefix0
$
suffix0

Answers

Specify one or more 'ANSWER' block(s) as exampled below.
Note: correctAnswer is required, the rest are optional. ("correctAnswer" is what the student would need to type in to the box to get the answer correct.)

For example:
correctAnswer: 123.40

And optionally, specify the following, but only if you need something different to the defaults: 'width' defaults to 5 if not present, and valid values are 3 to 10; 'prefix' and 'suffix' default to nothing if not present.
prefix: $
suffix: mm$^2$
width: 5

correctAnswerNcorrectAnswerValueAnswer
correctAnswer094.50

$


Variant 2

DifficultyLevel

680

Question

A farmers' market sells olive oil in four different sizes.

Size 0.5 litre 1 litre 1.5 litres 3 litres
Price $3.75 $7.90 $11.70 $24.00


What is the lowest price a customer can pay for 6 litres of olive oil?

Worked Solution

Calculate the cost per litre for each size:

0.5L:   3.75 ×\times 2 = $7.50 per litre

1L:   $7.90 per litre

1.5L:  11.70 ÷ 1.5 = $7.80 per litre

3L:  24.00 ÷ 3 = $8.00 per litre


\therefore Cheapest price to buy 6 litres

= 12 × 3.75

= $45.00

Question Type

Answer Box

Variables

Variable nameVariable value
question
A farmers' market sells olive oil in four different sizes.
>>| Size| 0.5 litre | 1 litre| 1.5 litres | 3 litres| |:-:|:-:|:-:|:-:|:-:| | Price| $3.75|$7.90|$11.70|$24.00|

What is the lowest price a customer can pay for 6 litres of olive oil?
workedSolution
sm_nogap Calculate the cost per litre for each size: > 0.5L:   3.75 $\times$ 2 = $7.50 per litre > 1L:   $7.90 per litre > 1.5L:  11.70 ÷ 1.5 = $7.80 per litre > 3L:  24.00 ÷ 3 = $8.00 per litre
sm_nogap $\therefore$ Cheapest price to buy 6 litres >> = 12 × 3.75 >> = {{{prefix0}}}{{{correctAnswer0}}}
correctAnswer0
45.00
prefix0
$
suffix0

Answers

Specify one or more 'ANSWER' block(s) as exampled below.
Note: correctAnswer is required, the rest are optional. ("correctAnswer" is what the student would need to type in to the box to get the answer correct.)

For example:
correctAnswer: 123.40

And optionally, specify the following, but only if you need something different to the defaults: 'width' defaults to 5 if not present, and valid values are 3 to 10; 'prefix' and 'suffix' default to nothing if not present.
prefix: $
suffix: mm$^2$
width: 5

correctAnswerNcorrectAnswerValueAnswer
correctAnswer045.00

$


Variant 3

DifficultyLevel

679

Question

An avocado farmer sells her avocados in four different sizes.

Size 1 kg 2 kg 3 kg 4 kg
Price $6.35 $13.00 $19.00 $25.10


What is the lowest price a customer can pay for 8 kg of avocados?

Worked Solution

Calculate the cost per kg for each size:

1 kg:  6.35 per kg

2 kg:  13.00 ÷ 2 = $6.50 per kg

3 kg:  19.00 ÷ 3 = $6.33 per kg

4 kg:  25.10 ÷ 4 ≈ $6.28 per kg


\therefore Cheapest price to buy 8 kg

= 2 × 25.10

= $50.20

Question Type

Answer Box

Variables

Variable nameVariable value
question
An avocado farmer sells her avocados in four different sizes.
>>| Size| 1 kg | 2 kg| 3 kg | 4 kg| |:-:|:-:|:-:|:-:|:-:| | Price| $6.35|$13.00|$19.00|$25.10|

What is the lowest price a customer can pay for 8 kg of avocados?
workedSolution
sm_nogap Calculate the cost per kg for each size: > 1 kg:  6.35 per kg > 2 kg:  13.00 ÷ 2 = $6.50 per kg > 3 kg:  19.00 ÷ 3 = $6.33 per kg > 4 kg:  25.10 ÷ 4 ≈ $6.28 per kg
sm_nogap $\therefore$ Cheapest price to buy 8 kg >> = 2 × 25.10 >> = {{{prefix0}}}{{{correctAnswer0}}}
correctAnswer0
50.20
prefix0
$
suffix0

Answers

Specify one or more 'ANSWER' block(s) as exampled below.
Note: correctAnswer is required, the rest are optional. ("correctAnswer" is what the student would need to type in to the box to get the answer correct.)

For example:
correctAnswer: 123.40

And optionally, specify the following, but only if you need something different to the defaults: 'width' defaults to 5 if not present, and valid values are 3 to 10; 'prefix' and 'suffix' default to nothing if not present.
prefix: $
suffix: mm$^2$
width: 5

correctAnswerNcorrectAnswerValueAnswer
correctAnswer050.20

$


Variant 4

DifficultyLevel

694

Question

An oyster farm sells bags of oysters in four different sizes.

Bag Size 1 kg 2 kg 3 kg 5 kg
Price $12.00 $23.10 $37.00 $55.00


What is the lowest price a customer can pay for 7 kg of oysters?

Worked Solution

Calculate the cost per kg for each size:

1 kg:  $12.00 per kg

2 kg:  23.10 ÷ 2 = $11.55 per kg

3 kg:  37.00 ÷ 3 ≈ $12.33 per kg

5 kg:  55 ÷ 5 = $11.00 per kg


\therefore Cheapest price to buy 7 kg

= 1 × 55.00 + 1 × 23.10

= $78.10

Question Type

Answer Box

Variables

Variable nameVariable value
question
An oyster farm sells bags of oysters in four different sizes.
>>| Bag Size| 1 kg | 2 kg| 3 kg | 5 kg| |:-:|:-:|:-:|:-:|:-:| | Price| $12.00|$23.10|$37.00|$55.00|

What is the lowest price a customer can pay for 7 kg of oysters?
workedSolution
sm_nogap Calculate the cost per kg for each size: > 1 kg:  $12.00 per kg > 2 kg:  23.10 ÷ 2 = $11.55 per kg > 3 kg:  37.00 ÷ 3 ≈ $12.33 per kg > 5 kg:  55 ÷ 5 = $11.00 per kg
sm_nogap $\therefore$ Cheapest price to buy 7 kg >> = 1 × 55.00 + 1 × 23.10 >> = {{{prefix0}}}{{{correctAnswer0}}}
correctAnswer0
78.10
prefix0
$
suffix0

Answers

Specify one or more 'ANSWER' block(s) as exampled below.
Note: correctAnswer is required, the rest are optional. ("correctAnswer" is what the student would need to type in to the box to get the answer correct.)

For example:
correctAnswer: 123.40

And optionally, specify the following, but only if you need something different to the defaults: 'width' defaults to 5 if not present, and valid values are 3 to 10; 'prefix' and 'suffix' default to nothing if not present.
prefix: $
suffix: mm$^2$
width: 5

correctAnswerNcorrectAnswerValueAnswer
correctAnswer078.10

$


Variant 5

DifficultyLevel

697

Question

A vegetable farmer sells cucumbers in four different sizes.

Size 1 kg 2 kg 3 kg 5 kg
Price $5.20 $10.90 $16.80 $25.50


What is the lowest price a customer can pay for 7 kilograms of cucumbers?

Worked Solution

Calculate the cost per kg for each size:

1 kg:  $5.20 per kg

2 kg:  10.90 ÷ 2 = $5.45 per kg

3 kg:  16.80 ÷ 3 = $5.60 per kg

5 kg:  25.50 ÷ 5 = $5.10 per kg


\therefore Cheapest price to buy 7 kg

= 1 × 25.50 + 2 × 5.20

= $35.90

Question Type

Answer Box

Variables

Variable nameVariable value
question
A vegetable farmer sells cucumbers in four different sizes.
>>| Size| 1 kg | 2 kg| 3 kg | 5 kg| |:-:|:-:|:-:|:-:|:-:| | Price| $5.20|$10.90|$16.80|$25.50|

What is the lowest price a customer can pay for 7 kilograms of cucumbers?
workedSolution
sm_nogap Calculate the cost per kg for each size: > 1 kg:  $5.20 per kg > 2 kg:  10.90 ÷ 2 = $5.45 per kg > 3 kg:  16.80 ÷ 3 = $5.60 per kg > 5 kg:  25.50 ÷ 5 = $5.10 per kg
sm_nogap $\therefore$ Cheapest price to buy 7 kg >> = 1 × 25.50 + 2 × 5.20 >> = {{{prefix0}}}{{{correctAnswer0}}}
correctAnswer0
35.90
prefix0
$
suffix0

Answers

Specify one or more 'ANSWER' block(s) as exampled below.
Note: correctAnswer is required, the rest are optional. ("correctAnswer" is what the student would need to type in to the box to get the answer correct.)

For example:
correctAnswer: 123.40

And optionally, specify the following, but only if you need something different to the defaults: 'width' defaults to 5 if not present, and valid values are 3 to 10; 'prefix' and 'suffix' default to nothing if not present.
prefix: $
suffix: mm$^2$
width: 5

correctAnswerNcorrectAnswerValueAnswer
correctAnswer035.90

$

Tags