20359

Question

{{person}} {{verb}} that is available in four different sizes at the {{place}}.

Which of the following is the best buy?

Worked Solution

Convert all to a cost per 1 litre:

{{working}}

\therefore {{{correctAnswer}}} is the best buy.


Variant 0

DifficultyLevel

590

Question

Fabio has released a new cologne that is available in four different sizes at the chemist.

Which of the following is the best buy?

Worked Solution

Convert all to a cost per 1 litre:

100 mL for $5.20 \rArr $52/L

200 mL for $11.00 \rArr $55/L

500 mL for $29.00 \rArr $58/L

1 L for $54.50

\therefore 100 mL for $5.20 is the best buy.

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
person
Fabio
verb
has released a new cologne
place
chemist
working
100 mL for \$5.20 $\rArr$ \$52/L 200 mL for \$11.00 $\rArr$ \$55/L 500 mL for \$29.00 $\rArr$ \$58/L 1 L for \$54.50
correctAnswer
100 mL for \$5.20

Answers

Is Correct?Answer

100 mL for $5.20

x

200 mL for $11.00

x

500 mL for $29.00

x

1 L for $54.50


Variant 1

DifficultyLevel

590

Question

Dove has released a new hand sanitiser that is available in four different sizes at the chemist.

Which of the following is the best buy?

Worked Solution

Convert all to a cost per 1 litre:

100 mL for $1.65 \rArr $16.50/L

200 mL for $3.00 \rArr $15.00/L

250 mL for $4.00 \rArr $16.00/L

1 L for $16.20

\therefore 200 mL for $3.00 is the best buy.

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
person
Dove
verb
has released a new hand sanitiser
place
chemist
working
100 mL for \$1.65 $\rArr$ \$16.50/L 200 mL for \$3.00 $\rArr$ \$15.00/L 250 mL for \$4.00 $\rArr$ \$16.00/L 1 L for \$16.20
correctAnswer
200 mL for \$3.00

Answers

Is Correct?Answer
x

100 mL for $1.65

200 mL for $3.00

x

250 mL for $4.00

x

1 L for $16.20


Variant 2

DifficultyLevel

590

Question

Palmolive has released a new liquid soap that is available in four different sizes at the supermarket.

Which of the following is the best buy?

Worked Solution

Convert all to a cost per 1 litre:

200 mL for $1.80 \rArr $9.00/L

250 mL for $2.00 \rArr $8.00/L

500 mL for $3.90 \rArr $7.80/L

1 L for $7.50

\therefore 1 L for $7.50 is the best buy.

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
person
Palmolive
verb
has released a new liquid soap
place
supermarket
working
200 mL for \$1.80 $\rArr$ \$9.00/L 250 mL for \$2.00 $\rArr$ \$8.00/L 500 mL for \$3.90 $\rArr$ \$7.80/L 1 L for \$7.50
correctAnswer
1 L for \$7.50

Answers

Is Correct?Answer
x

200 mL for $1.80

x

250 mL for $2.00

x

500 mL for $3.90

1 L for $7.50


Variant 3

DifficultyLevel

590

Question

Ronaldo has released a new shampoo that is available in four different sizes at the supermarket.

Which of the following is the best buy?

Worked Solution

Convert all to a cost per 1 litre:

100 mL for $1.05 \rArr $10.50/L

250 mL for $2.40 \rArr $9.60/L

500 mL for $5.50 \rArr $11.00/L

1 L for $10.40

\therefore 250 mL for $2.40 is the best buy.

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
person
Ronaldo
verb
has released a new shampoo
place
supermarket
working
100 mL for \$1.05 $\rArr$ \$10.50/L 250 mL for \$2.40 $\rArr$ \$9.60/L 500 mL for \$5.50 $\rArr$ \$11.00/L 1 L for \$10.40
correctAnswer
250 mL for \$2.40

Answers

Is Correct?Answer
x

100 mL for $1.05

250 mL for $2.40

x

500 mL for $5.50

x

1 L for $10.40


Variant 4

DifficultyLevel

590

Question

Woof Dog has released a new dog shampoo that is available in four different sizes at the pet store.

Which of the following is the best buy?

Worked Solution

Convert all to a cost per 1 litre:

100 mL for $0.90 \rArr $9.00/L

250 mL for $2.50 \rArr $10.00/L

500 mL for $5.10 \rArr $10.20/L

1 L for $9.50

\therefore 100 mL for $0.90 is the best buy.

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
person
Woof Dog
verb
has released a new dog shampoo
place
pet store
working
100 mL for \$0.90 $\rArr$ \$9.00/L 250 mL for \$2.50 $\rArr$ \$10.00/L 500 mL for \$5.10 $\rArr$ \$10.20/L 1 L for \$9.50
correctAnswer
100 mL for \$0.90

Answers

Is Correct?Answer

100 mL for $0.90

x

250 mL for $2.50

x

500 mL for $5.10

x

1 L for $9.50