20247
Question
Santiago needs to buy some olive oil.
The farmers' market sells Santiago's favourite olive oil in a number of different sizes.
Which size costs him the least per mL?
Worked Solution
Calculate the cost per mL for each option:
150 mL for $3.00 = 300/150 = 2 cents/mL
200 mL for $3.20 = 1.6 cents/mL
350 mL for $5.95 = 1.7 cents/mL
500 mL for $8.75 = 1.75 cents/mL
∴ The cheapest is the {{{correctAnswer}}}
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
Variant 0
DifficultyLevel
580
Question
Santiago needs to buy some olive oil.
The farmers' market sells Santiago's favourite olive oil in a number of different sizes.
Which size costs him the least per mL?
Worked Solution
Calculate the cost per mL for each option:
150 mL for $3.00 = 300/150 = 2 cents/mL
200 mL for $3.20 = 1.6 cents/mL
350 mL for $5.95 = 1.7 cents/mL
500 mL for $8.75 = 1.75 cents/mL
∴ The cheapest is the 200 mL bottle for $3.20
Question Type
Multiple Choice (One Answer)
Variables
Variable name | Variable value |
correctAnswer | |
Answers