30147

Question

{{name}} produces {{product}} that he sells online.

The cost of producing different quantities of {{product}} is graphed below.


{{image}}


Which equation below can be used to calculate {{name}}'s cost of production.

Worked Solution

Fixed cost = {{fixedcost}} (cost on graph where zero {{product}} produced)

Cost per {{product1}} = {{varcost}}

\therefore Cost = {{{correctAnswer}}}


Variant 0

DifficultyLevel

567

Question

Michael produces dog bowls that he sells online.

The cost of producing different quantities of dog bowls is graphed below.



Which equation below can be used to calculate Michael's cost of production.

Worked Solution

Fixed cost = $5 (cost on graph where zero dog bowls produced)

Cost per bowl = $5

\therefore Cost = 5 + (5 ×\times number of dog bowls)

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
name
Michael
product
dog bowls
image
sm_img https://teacher.smartermaths.com.au/wp-content/uploads/2020/07/Q38_var1.svg 470 indent3 vpad
fixedcost
\$5
varcost
\$5
product1
bowl
correctAnswer
5 + (5 $\times$ number of dog bowls)

Answers

Is Correct?Answer
x

5 + (number of dog bowls)

5 + (5 ×\times number of dog bowls)

x

5 + (10 ×\times number of dog bowls)

x

5 + (100 ×\times number of dog bowls)


Variant 1

DifficultyLevel

567

Question

Chez produces bandanas that he sells online.

The cost of producing different quantities of bandanas is graphed below.



Which equation below can be used to calculate Chez's cost of production.

Worked Solution

Fixed cost = $3 (cost on graph where zero bandanas produced)

Cost per bandana = $3

\therefore Cost = 3 + (3 ×\times number of bandanas)

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
name
Chez
product
bandanas
image
sm_img https://teacher.smartermaths.com.au/wp-content/uploads/2020/07/Q38_var2.svg 540 indent3 vpad
fixedcost
\$3
varcost
\$3
product1
bandana
correctAnswer
3 + (3 $\times$ number of bandanas)

Answers

Is Correct?Answer
x

3 + (number of bandanas)

3 + (3 ×\times number of bandanas)

x

3 + (6 ×\times number of bandanas)

x

3 + (15 ×\times number of bandanas)


Variant 2

DifficultyLevel

567

Question

Mick produces dog collars that he sells online.

The cost of producing different quantities of dog collars is graphed below.



Which equation below can be used to calculate Mick's cost of production.

Worked Solution

Fixed cost = $40 (cost on graph where zero dog collars produced)

Cost per collar = $20

\therefore Cost = 40 + (20 ×\times number of dog collars)

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
name
Mick
product
dog collars
image
sm_img https://teacher.smartermaths.com.au/wp-content/uploads/2020/07/Q38_var3.svg 510 indent3 vpad
fixedcost
\$40
varcost
\$20
product1
collar
correctAnswer
40 + (20 $\times$ number of dog collars)

Answers

Is Correct?Answer
x

40 + (number of dog collars)

x

40 + (10 ×\times number of dog collars)

40 + (20 ×\times number of dog collars)

x

40 + (100 ×\times number of dog collars)


Variant 3

DifficultyLevel

570

Question

Kilgour produces model dinosaurs that he sells online.

The cost of producing different quantities of model dinosaurs is graphed below.



Which equation below can be used to calculate Kilgour's cost of production.

Worked Solution

Fixed cost = $20 (cost on graph where zero model dinosaurs produced)

Cost per dinosaur = $10

\therefore Cost = 20 + (10 ×\times number of dinosaurs)

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
name
Kilgour
product
model dinosaurs
image
sm_img https://teacher.smartermaths.com.au/wp-content/uploads/2020/07/Q38_var4.svg 450 indent3 vpad
fixedcost
\$20
varcost
\$10
product1
dinosaur
correctAnswer
20 + (10 $\times$ number of dinosaurs)

Answers

Is Correct?Answer
x

20 + (number of dinosaurs)

x

20 + (5 ×\times number of dinosaurs)

20 + (10 ×\times number of dinosaurs)

x

20 + (20 ×\times number of dinosaurs)


Variant 4

DifficultyLevel

571

Question

Lance produces costume swords that he sells online.

The cost of producing different quantities of costume swords is graphed below.



Which equation below can be used to calculate Lance's cost of production.

Worked Solution

Fixed cost = $10 (cost on graph where zero costume swords produced)

Cost per sword = $5

\therefore Cost = 10 + (5 ×\times number of swords)

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
name
Lance
product
costume swords
image
sm_img https://teacher.smartermaths.com.au/wp-content/uploads/2020/07/Q38_var5.svg 450 indent3 vpad
fixedcost
\$10
varcost
\$5
product1
sword
correctAnswer
10 + (5 $\times$ number of swords)

Answers

Is Correct?Answer
x

10 + (number of swords)

10 + (5 ×\times number of swords)

x

10 + (10 ×\times number of swords)

x

10 + (50 ×\times number of swords)