Algebra, NAPX-L4-CA12 v1 & v2

Question

{{q1}}

{{{image}}}

{{q2}}

Worked Solution

{{workedSolution}}


Variant 0

DifficultyLevel

557

Question

A surfboard can be hired for different numbers of hours, as shown in the table below.

Number of hours 1 2 3 4 5
Cost in dollars 35 50 65 80 95

Select the answer that shows how to calculate the cost of hiring a surfboard.

Worked Solution

By trial and error:

$15 for every hour plus an extra $20

Test:

1 hour = 1 × 15 + 20 = $35 ✔

3 hours = 3 × 15 + 20 = $65 ✔

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
q1
A surfboard can be hired for different numbers of hours, as shown in the table below.
image
>>| Number of hours| 1|2|3|4|5| |:-:|:-:|:-:|:-:|:-:|:-:| | Cost in dollars| 35|50|65|80|95|

q2
Select the answer that shows how to calculate the cost of hiring a surfboard.
workedSolution
By trial and error: $15 for every hour plus an extra $20 Test: 1 hour = 1 × 15 + 20 = $35 ✔ 3 hours = 3 × 15 + 20 = $65 ✔
correctAnswer
$15 for every hour plus an extra $20

Answers

Is Correct?Answer
x

$10 for every hour plus an extra $25

$15 for every hour plus an extra $20

x

number of hours multiplied by $35

x

number of hours multiplied by $25 plus $10


Variant 1

DifficultyLevel

557

Question

A stand up paddle board can be hired for different numbers of hours, as shown in the table below.

Number of hours 1 2 3 4 5
Cost in dollars 25 40 55 70 85

Select the answer that shows how to calculate the cost of hiring a stand up paddle board.

Worked Solution

By trial and error:

$15 for every hour plus an extra $10

Test:

1 hour = 1 × 15 + 10 = $25 ✔

4 hours = 4 × 15 + 10 = $70 ✔

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
q1
A stand up paddle board can be hired for different numbers of hours, as shown in the table below.
image
>>| Number of hours| 1|2|3|4|5| |:-:|:-:|:-:|:-:|:-:|:-:| | Cost in dollars| 25|40|55|70|85|

q2
Select the answer that shows how to calculate the cost of hiring a stand up paddle board.
workedSolution
By trial and error: $15 for every hour plus an extra $10 Test: 1 hour = 1 × 15 + 10 = $25 ✔ 4 hours = 4 × 15 + 10 = $70 ✔
correctAnswer
$15 for every hour plus an extra $10

Answers

Is Correct?Answer
x

number of hours multiplied by $25

x

$20 for every hour plus an extra $5

x

$30 for every hour less $5

$15 for every hour plus an extra $10

Tags