50171

Question

{{{question}}}

Worked Solution

{{{workedSolution}}}


Variant 0

DifficultyLevel

600

Question

Pasta is sold in bags of 3 sizes: small, medium, and large.

A medium bag of pasta costs $3.25 more than a small bag.

A large bag of pasta costs $4.75 more than a small bag.

Which equation correctly states the cost of a medium bag of pasta?

Worked Solution

The extra cost of a large pasta over a medium pasta

= 4.75 - 3.25
= $1.50

\therefore cost of a medium pasta = cost of a large pasta – $1.50

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Pasta is sold in bags of 3 sizes: small, medium, and large. A medium bag of pasta costs \$3.25 more than a small bag. A large bag of pasta costs \$4.75 more than a small bag. Which equation correctly states the cost of a medium bag of pasta?
workedSolution
sm_nogap The extra cost of a large pasta over a medium pasta
>>| | | ----------------------- | |= 4.75 $-$ 3.25| |= $1.50 |

$\therefore$ {{{correctAnswer}}}
correctAnswer
cost of a medium pasta = cost of a large pasta – \$1.50

Answers

Is Correct?Answer

cost of a medium pasta = cost of a large pasta – $1.50

x

cost of a medium pasta = cost of a large pasta – $3.25

x

cost of a medium pasta = cost of a large pasta – $4.75

x

cost of a medium pasta = cost of a large pasta – $8


Variant 1

DifficultyLevel

602

Question

Olive oil is sold in bottles of 3 sizes: small, medium, and large.

A medium bottle of olive oil costs $2.50 more than a small bottle.

A large bottle of olive oil costs $5.10 more than a small bottle.

Which equation correctly states the cost of a medium bottle of olive oil?

Worked Solution

The extra cost of a large bottle over a medium bottle

= 5.10 - 2.50
= $2.60

\therefore cost of a medium olive oil = cost of a large olive oil – $2.60

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Olive oil is sold in bottles of 3 sizes: small, medium, and large. A medium bottle of olive oil costs \$2.50 more than a small bottle. A large bottle of olive oil costs \$5.10 more than a small bottle. Which equation correctly states the cost of a medium bottle of olive oil?
workedSolution
sm_nogap The extra cost of a large bottle over a medium bottle
>>| | | ----------------------- | |= 5.10 $-$ 2.50| |= $2.60 |

$\therefore$ {{{correctAnswer}}}
correctAnswer
cost of a medium olive oil = cost of a large olive oil – \$2.60

Answers

Is Correct?Answer
x

cost of a medium olive oil = cost of a large olive oil – $2.50

cost of a medium olive oil = cost of a large olive oil – $2.60

x

cost of a medium olive oil = cost of a large olive oil – $5.10

x

cost of a medium olive oil = cost of a large olive oil – $7.60


Variant 2

DifficultyLevel

604

Question

Engine oil is sold in containers of 3 sizes: small, medium, and large.

A medium container of engine oil costs $8.40 more than a small container.

A large container of engine oil costs $15.60 more than a small container.

Which equation correctly states the cost of a medium container of engine oil?

Worked Solution

The extra cost of a large container over a medium container

= 15.60 - 8.40
= $7.20

\therefore cost of a medium engine oil = cost of a large engine oil – $7.20

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Engine oil is sold in containers of 3 sizes: small, medium, and large. A medium container of engine oil costs \$8.40 more than a small container. A large container of engine oil costs \$15.60 more than a small container. Which equation correctly states the cost of a medium container of engine oil?
workedSolution
sm_nogap The extra cost of a large container over a medium container
>>| | | ----------------------- | |= 15.60 $-$ 8.40| |= $7.20 |

$\therefore$ {{{correctAnswer}}}
correctAnswer
cost of a medium engine oil = cost of a large engine oil – \$7.20

Answers

Is Correct?Answer

cost of a medium engine oil = cost of a large engine oil – $7.20

x

cost of a medium engine oil = cost of a large engine oil – $8.40

x

cost of a medium engine oil = cost of a large engine oil – $15.60

x

cost of a medium engine oil = cost of a large engine oil – $24.00


Variant 3

DifficultyLevel

605

Question

Breakfast cereal is sold in boxes of 3 sizes: small, medium, and large.

A medium box of breakfast cereal costs $2.05 more than a small box.

A large box of breakfast cereal costs $4.30 more than a small box.

Which equation correctly states the cost of a medium box of breakfast cereal?

Worked Solution

The extra cost of a large box over a medium box

= 4.30 - 2.05
= $2.25

\therefore cost of a medium breakfast cereal = cost of a large breakfast cereal – $2.25

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Breakfast cereal is sold in boxes of 3 sizes: small, medium, and large. A medium box of breakfast cereal costs \$2.05 more than a small box. A large box of breakfast cereal costs \$4.30 more than a small box. Which equation correctly states the cost of a medium box of breakfast cereal?
workedSolution
sm_nogap The extra cost of a large box over a medium box
>>| | | ----------------------- | |= 4.30 $-$ 2.05| |= $2.25 |

$\therefore$ {{{correctAnswer}}}
correctAnswer
cost of a medium breakfast cereal = cost of a large breakfast cereal – \$2.25

Answers

Is Correct?Answer
x

cost of a medium breakfast cereal = cost of a large breakfast cereal – $6.35

x

cost of a medium breakfast cereal = cost of a large breakfast cereal – $4.30

x

cost of a medium breakfast cereal = cost of a large breakfast cereal – $2.05

cost of a medium breakfast cereal = cost of a large breakfast cereal – $2.25


Variant 4

DifficultyLevel

606

Question

Concert tickets are sold in 3 price categories: standard, premium, and VIP.

A premium concert ticket costs $45 more than a standard ticket.

A VIP concert ticket costs $105 more than a standard ticket.

Which equation correctly states the cost of a premium concert ticket?

Worked Solution

The extra cost of a VIP ticket over a Premium ticket

= 105 - 45
= $60

\therefore cost of a premium concert ticket = cost of a VIP concert ticket – $60.00

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Concert tickets are sold in 3 price categories: standard, premium, and VIP. A premium concert ticket costs $45 more than a standard ticket. A VIP concert ticket costs $105 more than a standard ticket. Which equation correctly states the cost of a premium concert ticket?
workedSolution
sm_nogap The extra cost of a VIP ticket over a Premium ticket
>>| | | ----------------------- | |= 105 $-$ 45| |= $60 |

$\therefore$ {{{correctAnswer}}}
correctAnswer
cost of a premium concert ticket = cost of a VIP concert ticket – \$60.00

Answers

Is Correct?Answer
x

cost of a premium concert ticket = cost of a VIP concert ticket – $150.00

x

cost of a premium concert ticket = cost of a VIP concert ticket – $105.00

cost of a premium concert ticket = cost of a VIP concert ticket – $60.00

x

cost of a premium concert ticket = cost of a VIP concert ticket – $45.00


Variant 5

DifficultyLevel

607

Question

Pizzas are sold in 3 sizes: Extra Large, Family, and Regular.

A family pizza costs $3.50 more than a regular pizza.

An extra large pizza costs $4.90 more than a regular pizza.

Which equation correctly states the cost of a family pizza?

Worked Solution

The extra cost of an Extra Large pizza over a Family Pizza

= 4.90 - 3.50
= $1.40

\therefore cost of a family pizza = cost of an extra large pizza – $1.40

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Pizzas are sold in 3 sizes: Extra Large, Family, and Regular. A family pizza costs \$3.50 more than a regular pizza. An extra large pizza costs \$4.90 more than a regular pizza. Which equation correctly states the cost of a family pizza?
workedSolution
sm_nogap The extra cost of an Extra Large pizza over a Family Pizza
>>| | | ----------------------- | |= 4.90 $-$ 3.50| |= $1.40 |

$\therefore$ {{{correctAnswer}}}
correctAnswer
cost of a family pizza = cost of an extra large pizza – \$1.40

Answers

Is Correct?Answer
x

cost of a family pizza = cost of an extra large pizza – $8.40

x

cost of a family pizza = cost of an extra large pizza – $4.90

x

cost of a family pizza = cost of an extra large pizza – $3.50

cost of a family pizza = cost of an extra large pizza – $1.40

Tags