30232

Question

{{company}} import {{product}}.

They sell one brand of {{product}} at {{markup}} times the wholesale price.

The wholesale price is ${{wholesale}} per {{unit}}.

What is the selling price per {{unit}}?

Worked Solution

Wholesale price = ${{wholesale}}

\therefore Selling price = {{markup}} ×\times {{wholesale}}
= {{{correctAnswer}}}

Variant 0

DifficultyLevel

576

Question

Earp Brothers import tiles.

They sell one brand of tiles at 1121 \dfrac{1}{2} times the wholesale price.

The wholesale price is $26 per metre.

What is the selling price per metre?

Worked Solution

Wholesale price = $26

\therefore Selling price = 1121 \dfrac{1}{2} ×\times 26
= $39

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
company
Earp Brothers
product
tiles
markup
$1 \dfrac{1}{2}$
wholesale
26
unit
metre
correctAnswer
\$39

Answers

Is Correct?Answer
x

$36

$39

x

$42

x

$45


Variant 1

DifficultyLevel

574

Question

Cleaning World import disinfectant.

They sell one brand of disinfectant at 2122 \dfrac{1}{2} times the wholesale price.

The wholesale price is $12 per litre.

What is the selling price per litre?

Worked Solution

Wholesale price = $12

\therefore Selling price = 2122 \dfrac{1}{2} ×\times 12
= $30

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
company
Cleaning World
product
disinfectant
markup
$2 \dfrac{1}{2}$
wholesale
12
unit
litre
correctAnswer
\$30

Answers

Is Correct?Answer
x

$26

x

$28

$30

x

$34


Variant 2

DifficultyLevel

582

Question

Meat Inc. import steak.

They sell one brand of steak at 1341 \dfrac{3}{4} times the wholesale price.

The wholesale price is $36 per kilogram.

What is the selling price per kilogram?

Worked Solution

Wholesale price = $36

\therefore Selling price = 1341 \dfrac{3}{4} ×\times 36
= $63

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
company
Meat Inc.
product
steak
markup
$1 \dfrac{3}{4}$
wholesale
36
unit
kilogram
correctAnswer
\$63

Answers

Is Correct?Answer
x

$55

x

$60

$63

x

$70


Variant 3

DifficultyLevel

576

Question

Smile Pty Ltd import toothpaste.

They sell one brand of toothpaste at 2122 \dfrac{1}{2} times the wholesale price.

The wholesale price is $16 per kilogram.

What is the selling price per kilogram?

Worked Solution

Wholesale price = $16

\therefore Selling price = 2122 \dfrac{1}{2} ×\times 16
= $40

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
company
Smile Pty Ltd
product
toothpaste
markup
$2 \dfrac{1}{2}$
wholesale
16
unit
kilogram
correctAnswer
\$40

Answers

Is Correct?Answer
x

$24

x

$32

x

$38

$40


Variant 4

DifficultyLevel

581

Question

Transmission Oils import engine oil.

They sell one brand of engine oil at 2142 \dfrac{1}{4} times the wholesale price.

The wholesale price is $12 per litre.

What is the selling price per litre?

Worked Solution

Wholesale price = $12

\therefore Selling price = 2142 \dfrac{1}{4} ×\times 12
= $27

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
company
Transmission Oils
product
engine oil
markup
$2 \dfrac{1}{4}$
wholesale
12
unit
litre
correctAnswer
\$27

Answers

Is Correct?Answer
x

$26

$27

x

$30

x

$33

Tags

  • nap_nc