Number, NAPX-J4-CA30 SA

Question

{{{question}}}

Worked Solution

{{{workedSolution}}}


Variant 0

DifficultyLevel

685

Question

Skye sells 18 mini-cakes of soap at the farmers market for a total of $9.90.

Dharma sells 30 cakes of soap at the same price per cake of soap as Skye.

In total, how much more does Dharma make than Skye?

Worked Solution

Cost of 1 soap = 9.90 ÷ 18
= $0.55
\therefore Extra sales = (30 - 18) ×\times 0.55
= $6.60

Question Type

Answer Box

Variables

Variable nameVariable value
question
Skye sells 18 mini-cakes of soap at the farmers market for a total of $9.90. Dharma sells 30 cakes of soap at the same price per cake of soap as Skye. In total, how much more does Dharma make than Skye?
workedSolution
| | | | --------------------- | -------------- | | Cost of 1 soap | \= 9.90 ÷ 18 | | | \= $0.55 |
| | | | --------------------- | -------------- | | $\therefore$ Extra sales | \= (30 $-$ 18) $\times$ 0.55| | | \= {{{prefix0}}}{{{correctAnswer0}}} |
correctAnswer0
6.60
prefix0
$
suffix0

Answers

Specify one or more 'ANSWER' block(s) as exampled below.
Note: correctAnswer is required, the rest are optional. ("correctAnswer" is what the student would need to type in to the box to get the answer correct.)

For example:
correctAnswer: 123.40

And optionally, specify the following, but only if you need something different to the defaults: 'width' defaults to 5 if not present, and valid values are 3 to 10; 'prefix' and 'suffix' default to nothing if not present.
prefix: $
suffix: mm$^2$
width: 5

correctAnswerNcorrectAnswerValueAnswer
correctAnswer06.60

$


Variant 1

DifficultyLevel

694

Question

Levi sells 8 cob lettuces at the farmers market for a total of $89.20.

Hannah sells 15 iceberg lettuces at the same price per lettuce as Levi.

In total, how much more does Hannah make than Levi?

Worked Solution

Cost of 1 lettuce = 89.20 ÷ 8
= $11.15
\therefore Extra sales = (15 - 8) ×\times 11.15
= $78.05

Question Type

Answer Box

Variables

Variable nameVariable value
question
Levi sells 8 cob lettuces at the farmers market for a total of $89.20. Hannah sells 15 iceberg lettuces at the same price per lettuce as Levi. In total, how much more does Hannah make than Levi?
workedSolution
| | | | --------------------- | -------------- | | Cost of 1 lettuce | \= 89.20 ÷ 8 | | | \= $11.15 |
| | | | --------------------- | -------------- | | $\therefore$ Extra sales | \= (15 $-$ 8) $\times$ 11.15 | | | \= {{{prefix0}}}{{{correctAnswer0}}} |
correctAnswer0
78.05
prefix0
$
suffix0

Answers

Specify one or more 'ANSWER' block(s) as exampled below.
Note: correctAnswer is required, the rest are optional. ("correctAnswer" is what the student would need to type in to the box to get the answer correct.)

For example:
correctAnswer: 123.40

And optionally, specify the following, but only if you need something different to the defaults: 'width' defaults to 5 if not present, and valid values are 3 to 10; 'prefix' and 'suffix' default to nothing if not present.
prefix: $
suffix: mm$^2$
width: 5

correctAnswerNcorrectAnswerValueAnswer
correctAnswer078.05

$


Variant 2

DifficultyLevel

690

Question

Vanilla sells 16 birthday cards at the farmers market for a total of $74.40

Ramsay sells 7 birthday cards at the same price per card as Vanilla.

In total, how much more does Vanilla make than Ramsay?

Worked Solution

Cost of 1 card = 74.40 ÷ 16
= $4.65
\therefore Extra sales = (16 - 7) ×\times 4.65
= $41.85

Question Type

Answer Box

Variables

Variable nameVariable value
question
Vanilla sells 16 birthday cards at the farmers market for a total of $74.40 Ramsay sells 7 birthday cards at the same price per card as Vanilla. In total, how much more does Vanilla make than Ramsay?
workedSolution
| | | | --------------------- | -------------- | | Cost of 1 card | \= 74.40 ÷ 16 | | | \= $4.65 |
| | | | --------------------- | -------------- | | $\therefore$ Extra sales | \= (16 $-$ 7) $\times$ 4.65 | | | \= {{{prefix0}}}{{{correctAnswer0}}} |
correctAnswer0
41.85
prefix0
$
suffix0

Answers

Specify one or more 'ANSWER' block(s) as exampled below.
Note: correctAnswer is required, the rest are optional. ("correctAnswer" is what the student would need to type in to the box to get the answer correct.)

For example:
correctAnswer: 123.40

And optionally, specify the following, but only if you need something different to the defaults: 'width' defaults to 5 if not present, and valid values are 3 to 10; 'prefix' and 'suffix' default to nothing if not present.
prefix: $
suffix: mm$^2$
width: 5

correctAnswerNcorrectAnswerValueAnswer
correctAnswer041.85

$


Variant 3

DifficultyLevel

691

Question

Zac sells 23 glasses of lemonade from a stall in his front yard for a total of $50.60

Zac's sister Maya sells 17 glasses of barley water at the same cost per glass as Zac.

In total, how much more does Zac make than Maya?

Worked Solution

Cost of 1 glass = 50.60 ÷ 23
= $2.20
\therefore Extra sales = (23 - 17) ×\times 2.20
= $13.20

Question Type

Answer Box

Variables

Variable nameVariable value
question
Zac sells 23 glasses of lemonade from a stall in his front yard for a total of $50.60 Zac's sister Maya sells 17 glasses of barley water at the same cost per glass as Zac. In total, how much more does Zac make than Maya?
workedSolution
| | | | --------------------- | -------------- | | Cost of 1 glass | \= 50.60 ÷ 23 | | | \= $2.20 |
| | | | --------------------- | -------------- | | $\therefore$ Extra sales | \= (23 $-$ 17) $\times$ 2.20 | | | \= {{{prefix0}}}{{{correctAnswer0}}} |
correctAnswer0
13.20
prefix0
$
suffix0

Answers

Specify one or more 'ANSWER' block(s) as exampled below.
Note: correctAnswer is required, the rest are optional. ("correctAnswer" is what the student would need to type in to the box to get the answer correct.)

For example:
correctAnswer: 123.40

And optionally, specify the following, but only if you need something different to the defaults: 'width' defaults to 5 if not present, and valid values are 3 to 10; 'prefix' and 'suffix' default to nothing if not present.
prefix: $
suffix: mm$^2$
width: 5

correctAnswerNcorrectAnswerValueAnswer
correctAnswer013.20

$


Variant 4

DifficultyLevel

689

Question

Dave returns from a fishing trip and sells 32 brim to the fishing coop for a total of $187.20

Richard sells 21 salmon to the fishing coop for the same price per fish as Dave.

In total, how much more does Dave make than Richard?

Worked Solution

Cost of 1 fish = 187.20 ÷ 32
= $5.85
\therefore Extra sales = (32 - 21) ×\times 5.85
= $64.35

Question Type

Answer Box

Variables

Variable nameVariable value
question
Dave returns from a fishing trip and sells 32 brim to the fishing coop for a total of $187.20 Richard sells 21 salmon to the fishing coop for the same price per fish as Dave. In total, how much more does Dave make than Richard?
workedSolution
| | | | --------------------- | -------------- | | Cost of 1 fish | \= 187.20 ÷ 32 | | | \= $5.85 |
| | | | --------------------- | -------------- | | $\therefore$ Extra sales | \= (32 $-$ 21) $\times$ 5.85 | | | \= {{{prefix0}}}{{{correctAnswer0}}} |
correctAnswer0
64.35
prefix0
$
suffix0

Answers

Specify one or more 'ANSWER' block(s) as exampled below.
Note: correctAnswer is required, the rest are optional. ("correctAnswer" is what the student would need to type in to the box to get the answer correct.)

For example:
correctAnswer: 123.40

And optionally, specify the following, but only if you need something different to the defaults: 'width' defaults to 5 if not present, and valid values are 3 to 10; 'prefix' and 'suffix' default to nothing if not present.
prefix: $
suffix: mm$^2$
width: 5

correctAnswerNcorrectAnswerValueAnswer
correctAnswer064.35

$


Variant 5

DifficultyLevel

682

Question

Sandy sells 12 kilograms of prawns at the fish market for a total of $270.

Christy sells 7 kilograms for the same price per kilogram as Sandy.

In total, how much more does Sandy make than Christy?

Worked Solution

Cost of 1 kilogram = 270 ÷ 12
= $22.50
\therefore Extra sales = (12 - 7) ×\times 22.50
= $112.50

Question Type

Answer Box

Variables

Variable nameVariable value
question
Sandy sells 12 kilograms of prawns at the fish market for a total of $270. Christy sells 7 kilograms for the same price per kilogram as Sandy. In total, how much more does Sandy make than Christy?
workedSolution
| | | | --------------------- | -------------- | | Cost of 1 kilogram | \= 270 ÷ 12 | | | \= $22.50 |
| | | | --------------------- | -------------- | | $\therefore$ Extra sales | \= (12 $-$ 7) $\times$ 22.50 | | | \= {{{prefix0}}}{{{correctAnswer0}}} |
correctAnswer0
112.50
prefix0
$
suffix0

Answers

Specify one or more 'ANSWER' block(s) as exampled below.
Note: correctAnswer is required, the rest are optional. ("correctAnswer" is what the student would need to type in to the box to get the answer correct.)

For example:
correctAnswer: 123.40

And optionally, specify the following, but only if you need something different to the defaults: 'width' defaults to 5 if not present, and valid values are 3 to 10; 'prefix' and 'suffix' default to nothing if not present.
prefix: $
suffix: mm$^2$
width: 5

correctAnswerNcorrectAnswerValueAnswer
correctAnswer0112.50

$

Tags