20271
Question
Penny has $5.
Chocolate bars cost $1.80.
How many chocolate bars can Penny buy?
Worked Solution
|
|
2 × $1.80 |
= $3.60 |
3 × $1.80 |
= $5.40 |
∴ Penny can only buy {{{correctAnswer}}}.
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
Variant 0
DifficultyLevel
528
Question
Penny has $5.
Chocolate bars cost $1.80.
How many chocolate bars can Penny buy?
Worked Solution
|
|
2 × $1.80 |
= $3.60 |
3 × $1.80 |
= $5.40 |
∴ Penny can only buy 2.
Question Type
Multiple Choice (One Answer)
Variables
Variable name | Variable value |
correctAnswer | |
Answers