Number, NAP_10002

Question

{{{question}}}

Worked Solution

{{{workedSolution}}}


Variant 0

DifficultyLevel

470

Question

Freya makes $96 selling 12 cupcakes at the market.

All her cupcakes are the same price.

How much money will she make selling 20 cupcakes?

Worked Solution

Cost per cupcake = 96 ÷\div 12
= $8

Cost for 20 cupcakes = 20 ×\times 8
= $160

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Freya makes $96 selling 12 cupcakes at the market. All her cupcakes are the same price. How much money will she make selling 20 cupcakes?
workedSolution
| | | | -------|------- | |Cost per cupcake| = 96 $\div$ 12 | | |= $8 |

| | | | -------|------- | |Cost for 20 cupcakes| = 20 $\times$ 8 | | |= {{{correctAnswer}}} |
correctAnswer
$160

Answers

Is Correct?Answer
x

$8

x

$84

x

$108

$160


Variant 1

DifficultyLevel

472

Question

Bjork makes $1000 selling 10 scarves at the market.

All her scarves are the same price.

How much money will she make selling 13 scarves?

Worked Solution

Cost per scarf = 1000 ÷\div 10
= $100

Cost for 13 scarves = 13 ×\times 100
= $1300

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Bjork makes $1000 selling 10 scarves at the market. All her scarves are the same price. How much money will she make selling 13 scarves?
workedSolution
| | | | -------|------- | |Cost per scarf| = 1000 $\div$ 10 | | |= $100 |

| | | | -------|------- | |Cost for 13 scarves| = 13 $\times$ 100 | | |= {{{correctAnswer}}} |
correctAnswer
$1300

Answers

Is Correct?Answer
x

$100

$1300

x

$10 000

x

$13 000


Variant 2

DifficultyLevel

474

Question

Byron makes $180 selling 20 poetry books on eBay.

All his poetry books are the same price.

How much money will he make selling 11 poetry books?

Worked Solution

Cost per poetry book = 180 ÷\div 20
= $9

Cost for 11 poetry books = 11 ×\times 9
= $99

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Byron makes $180 selling 20 poetry books on eBay. All his poetry books are the same price. How much money will he make selling 11 poetry books?
workedSolution
| | | | -------|------- | |Cost per poetry book| = 180 $\div$ 20 | | |= $9 |

| | | | -------|------- | |Cost for 11 poetry books| = 11 $\times$ 9 | | |= {{{correctAnswer}}} |
correctAnswer
$99

Answers

Is Correct?Answer
x

$90

$99

x

$176

x

$220


Variant 3

DifficultyLevel

476

Question

Bliss makes $2000 on 10 hair treatments.

All her hair treatments are the same price.

How much money will she make for 8 hair treatments?

Worked Solution

Cost per hair treatment = 2000 ÷\div 10
= $200

Cost for 8 hair treatments = 8 ×\times 200
= $1600

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Bliss makes $2000 on 10 hair treatments. All her hair treatments are the same price. How much money will she make for 8 hair treatments?
workedSolution
| | | | -------|------- | |Cost per hair treatment| = 2000 $\div$ 10 | | |= $200 |

| | | | -------|------- | |Cost for 8 hair treatments| = 8 $\times$ 200 | | |= {{{correctAnswer}}} |
correctAnswer
$1600

Answers

Is Correct?Answer
x

$160

x

$250

$1600

x

$2500


Variant 4

DifficultyLevel

478

Question

Jack makes $250 000 building 2 granny flats.

All his granny flats are the same price.

How much money will he make selling 3 granny flats?

Worked Solution

Cost per granny flat = 250 000 ÷\div 2
= $125 000

Cost for 3 granny flats = 3 ×\times 125 000
= $375 000

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Jack makes $250 000 building 2 granny flats. All his granny flats are the same price. How much money will he make selling 3 granny flats?
workedSolution
| | | | -------|------- | |Cost per granny flat| = 250 000 $\div$ 2 | | |= $125 000 |

| | | | -------|------- | |Cost for 3 granny flats| = 3 $\times$ 125 000 | | |= {{{correctAnswer}}} |
correctAnswer
$375 000

Answers

Is Correct?Answer
x

$16 666

x

$37 500

x

$166 666

$375 000


Variant 5

DifficultyLevel

480

Question

Bindy makes $8000 selling 200 tickets to her nature park.

All the tickets are the same price.

How much money will she make selling 8 tickets?

Worked Solution

Cost per ticket = 8000 ÷\div 200
= $40

Cost for 8 tickets = 8 ×\times 40
= $320

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Bindy makes $8000 selling 200 tickets to her nature park. All the tickets are the same price. How much money will she make selling 8 tickets?
workedSolution
| | | | -------|------- | |Cost per ticket| = 8000 $\div$ 200 | | |= $40 |

| | | | -------|------- | |Cost for 8 tickets| = 8 $\times$ 40 | | |= {{{correctAnswer}}} |
correctAnswer
$320

Answers

Is Correct?Answer

$320

x

$975

x

$1025

x

$2000

Tags

  • staging_suejones