30085

Question

At a {{store}}, {{mass}} kilograms of {{product}} costs ${{cost1}}.

What mass of {{product}} could be purchased for ${{cost2}}?

Worked Solution

Cost per kg = cost1mass\dfrac{ {{cost1}} }{ {{mass}} }
= ${{cost3}}
\therefore Amount = cost2cost3\dfrac{ {{cost2}} }{ {{cost3}} }
= {{{correctAnswer}}}

Variant 0

DifficultyLevel

571

Question

At a health food store, 1.4 kilograms of dried fruit costs $11.20.

What mass of dried fruit could be purchased for $48?

Worked Solution

Cost per kg = 11.201.4\dfrac{ 11.20 }{ 1.4 }
= $8.00
\therefore Amount = 488.00\dfrac{ 48 }{ 8.00 }
= 6.0 kg

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
store
health food store
mass
1.4
product
dried fruit
cost1
11.20
cost2
48
cost3
8.00
correctAnswer
6.0 kg

Answers

Is Correct?Answer
x

5.6 kg

6.0 kg

x

7.6 kg

x

8.0 kg


Variant 1

DifficultyLevel

571

Question

At a health food store, 1.6 kilograms of mixed nuts costs $14.40.

What mass of mixed nuts could be purchased for $45?

Worked Solution

Cost per kg = 14.401.6\dfrac{ 14.40 }{ 1.6 }
= $9.00
\therefore Amount = 459.00\dfrac{ 45 }{ 9.00 }
= 5.0 kg

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
store
health food store
mass
1.6
product
mixed nuts
cost1
14.40
cost2
45
cost3
9.00
correctAnswer
5.0 kg

Answers

Is Correct?Answer

5.0 kg

x

6.2 kg

x

7.5 kg

x

9.0 kg


Variant 2

DifficultyLevel

571

Question

At a butcher, 1.8 kilograms of pork belly costs $21.60.

What mass of pork belly could be purchased for $72?

Worked Solution

Cost per kg = 21.601.8\dfrac{ 21.60 }{ 1.8 }
= $12.00
\therefore Amount = 7212.00\dfrac{ 72 }{ 12.00 }
= 6.0 kg

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
store
butcher
mass
1.8
product
pork belly
cost1
21.60
cost2
72
cost3
12.00
correctAnswer
6.0 kg

Answers

Is Correct?Answer
x

5.2 kg

6.0 kg

x

8.4 kg

x

12.0 kg


Variant 3

DifficultyLevel

571

Question

At a pet store, 1.4 kilograms of dog food costs $9.10.

What mass of dog food could be purchased for $52?

Worked Solution

Cost per kg = 9.101.4\dfrac{ 9.10 }{ 1.4 }
= $6.50
\therefore Amount = 526.50\dfrac{ 52 }{ 6.50 }
= 8.0 kg

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
store
pet store
mass
1.4
product
dog food
cost1
9.10
cost2
52
cost3
6.50
correctAnswer
8.0 kg

Answers

Is Correct?Answer
x

6.0 kg

x

6.5 kg

8.0 kg

x

9.1 kg


Variant 4

DifficultyLevel

571

Question

At a health food store, 1.7 kilograms of walnuts costs $18.70.

What mass of walnuts could be purchased for $55?

Worked Solution

Cost per kg = 18.701.7\dfrac{ 18.70 }{ 1.7 }
= $11.00
\therefore Amount = 5511.00\dfrac{ 55 }{ 11.00 }
= 5.0 kg

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
store
health food store
mass
1.7
product
walnuts
cost1
18.70
cost2
55
cost3
11.00
correctAnswer
5.0 kg

Answers

Is Correct?Answer
x

4.2 kg

5.0 kg

x

6.4 kg

x

7.0 kg

Tags

  • ms_ca