Algebra, NAP_40475

Question

{{{question}}}

Worked Solution

{{{workedSolution}}}


Variant 0

DifficultyLevel

686

Question

Claude is going on a fishing trip.

He wants to purchase fishing lures before the trip, which are sold in boxes of a dozen lures.

The more boxes of lures that Claude buys, the less it costs per box, as shown in the table below.

Fishing lure pricing

Number of boxes Total Cost
1 $18.00
2 $35.50
3 $52.50
4 $69.00


If this price pattern continues, how much will it cost for 6 boxes of lures?

Worked Solution

Additional boxes reduce in cost by 50 cents.

⇒ 4th box costs an extra $16.50

⇒ 5th box costs an extra $16.00

⇒ 6th box costs an extra $15.50

\therefore Total cost of 6 boxes = 69.00+16.00+15.5069.00+16.00+15.50
= $100.50

Question Type

Answer Box

Variables

Variable nameVariable value
question
Claude is going on a fishing trip. He wants to purchase fishing lures before the trip, which are sold in boxes of a dozen lures. The more boxes of lures that Claude buys, the less it costs per box, as shown in the table below.
>>Fishing lure pricing >>| Number of boxes | Total Cost | |:-:|:-:| | 1 | $18.00 | | 2 | $35.50 | | 3 | $52.50 | |4|$69.00|

If this price pattern continues, how much will it cost for 6 boxes of lures?
workedSolution
Additional boxes reduce in cost by 50 cents. ⇒ 4th box costs an extra $16.50 ⇒ 5th box costs an extra $16.00 ⇒ 6th box costs an extra $15.50
| | | | ------------- | ---------- | | $\therefore$ Total cost of 6 boxes | \= $69.00+16.00+15.50$ | | | \= {{{prefix0}}}{{{correctAnswer0}}} |
correctAnswer0
100.50
prefix0
$
suffix0

Answers

Specify one or more 'ANSWER' block(s) as exampled below.
Note: correctAnswer is required, the rest are optional. ("correctAnswer" is what the student would need to type in to the box to get the answer correct.)

For example:
correctAnswer: 123.40

And optionally, specify the following, but only if you need something different to the defaults: 'width' defaults to 5 if not present, and valid values are 3 to 10; 'prefix' and 'suffix' default to nothing if not present.
prefix: $
suffix: mm$^2$
width: 5

correctAnswerNcorrectAnswerValueAnswer
correctAnswer0100.50

$


Variant 1

DifficultyLevel

688

Question

Tiffany has a market stall where she sells crystals.

She wants to purchase crystals from a wholesaler, which are sold in boxes of five crystals.

The more boxes of crystals that Tiffany buys, the less it costs per box, as shown in the table below.

Crystal pricing

Number of boxes Total Cost
1 $7.50
2 $14.50
3 $21.00
4 $27.00


If this price pattern continues, how much will it cost for 7 boxes of crystals?

Worked Solution

Additional boxes reduce in cost by 50 cents.

⇒ 4th box costs an extra $6.00

⇒ 5th box costs an extra $5.50

⇒ 6th box costs an extra $5.00

⇒ 7th box costs an extra $4.50

\therefore Total cost of 7 boxes = 27.00+5.50+5.00+4.5027.00+5.50+5.00+4.50
= $42

Question Type

Answer Box

Variables

Variable nameVariable value
question
Tiffany has a market stall where she sells crystals. She wants to purchase crystals from a wholesaler, which are sold in boxes of five crystals. The more boxes of crystals that Tiffany buys, the less it costs per box, as shown in the table below.
>>Crystal pricing >>| Number of boxes | Total Cost | |:-:|:-:| | 1 | $7.50 | | 2 | $14.50 | | 3 | $21.00 | |4|$27.00|

If this price pattern continues, how much will it cost for 7 boxes of crystals?
workedSolution
Additional boxes reduce in cost by 50 cents. ⇒ 4th box costs an extra $6.00 ⇒ 5th box costs an extra $5.50 ⇒ 6th box costs an extra $5.00 ⇒ 7th box costs an extra $4.50
| | | | ------------- | ---------- | | $\therefore$ Total cost of 7 boxes | \= $27.00+5.50+5.00+4.50$ | | | \= {{{prefix0}}}{{{correctAnswer0}}} |
correctAnswer0
42
prefix0
$
suffix0

Answers

Specify one or more 'ANSWER' block(s) as exampled below.
Note: correctAnswer is required, the rest are optional. ("correctAnswer" is what the student would need to type in to the box to get the answer correct.)

For example:
correctAnswer: 123.40

And optionally, specify the following, but only if you need something different to the defaults: 'width' defaults to 5 if not present, and valid values are 3 to 10; 'prefix' and 'suffix' default to nothing if not present.
prefix: $
suffix: mm$^2$
width: 5

correctAnswerNcorrectAnswerValueAnswer
correctAnswer042

$


Variant 2

DifficultyLevel

690

Question

Boyd is running an art class for beginners.

He wants to purchase pencils for his students, which are sold in boxes of 24 pencils.

The more boxes of pencils that Boyd buys, the less it costs per box, as shown in the table below.

Pencil pricing

Number of boxes Total Cost
1 $15.20
2 $29.60
3 $43.20
4 $56.00


If this price pattern continues, how much will it cost for 6 boxes of pencils?

Worked Solution

Additional boxes reduce in cost by 80 cents.

⇒ 4th box costs an extra $12.80

⇒ 5th box costs an extra $12.00

⇒ 6th box costs an extra $11.20

\therefore Total cost of 6 boxes = 56.00+12.00+11.2056.00+12.00+11.20
= $79.20

Question Type

Answer Box

Variables

Variable nameVariable value
question
Boyd is running an art class for beginners. He wants to purchase pencils for his students, which are sold in boxes of 24 pencils. The more boxes of pencils that Boyd buys, the less it costs per box, as shown in the table below.
>>Pencil pricing >>| Number of boxes | Total Cost | |:-:|:-:| | 1 | $15.20 | | 2 | $29.60 | | 3 | $43.20 | |4|$56.00|

If this price pattern continues, how much will it cost for 6 boxes of pencils?
workedSolution
Additional boxes reduce in cost by 80 cents. ⇒ 4th box costs an extra $12.80 ⇒ 5th box costs an extra $12.00 ⇒ 6th box costs an extra $11.20
| | | | ------------- | ---------- | | $\therefore$ Total cost of 6 boxes | \= $56.00+12.00+11.20$ | | | \= {{{prefix0}}}{{{correctAnswer0}}} |
correctAnswer0
79.20
prefix0
$
suffix0

Answers

Specify one or more 'ANSWER' block(s) as exampled below.
Note: correctAnswer is required, the rest are optional. ("correctAnswer" is what the student would need to type in to the box to get the answer correct.)

For example:
correctAnswer: 123.40

And optionally, specify the following, but only if you need something different to the defaults: 'width' defaults to 5 if not present, and valid values are 3 to 10; 'prefix' and 'suffix' default to nothing if not present.
prefix: $
suffix: mm$^2$
width: 5

correctAnswerNcorrectAnswerValueAnswer
correctAnswer079.20

$


Variant 3

DifficultyLevel

692

Question

Indira is purchasing Economics textbooks.

The more textbooks that Indira buys, the less it costs per textbook, as shown in the table below.

Textbook pricing

Number of books Total Cost
1 $75.50
2 $147.50
3 $217.50
4 $285.00


If this price pattern continues, how much will it cost for 7 Economics textbooks?

Worked Solution

Additional textbooks reduce in cost by $2.50.

⇒ 4th book costs an extra $67.50

⇒ 5th book costs an extra $65.00

⇒ 6th book costs an extra $62.50

⇒ 7th book costs an extra $60.00

\therefore Total cost of 7 textbooks = 285.00+65.00+62.50+60.00285.00+65.00+62.50+60.00
= $472.50

Question Type

Answer Box

Variables

Variable nameVariable value
question
Indira is purchasing Economics textbooks. The more textbooks that Indira buys, the less it costs per textbook, as shown in the table below.
>>Textbook pricing >>| Number of books | Total Cost | |:-:|:-:| | 1 | $75.50 | | 2 | $147.50 | | 3 | $217.50 | |4|$285.00|

If this price pattern continues, how much will it cost for 7 Economics textbooks?
workedSolution
Additional textbooks reduce in cost by $2.50. ⇒ 4th book costs an extra $67.50 ⇒ 5th book costs an extra $65.00 ⇒ 6th book costs an extra $62.50 ⇒ 7th book costs an extra $60.00
| | | | ------------- | ---------- | | $\therefore$ Total cost of 7 textbooks | \= $285.00+65.00+62.50+60.00$ | | | \= {{{prefix0}}}{{{correctAnswer0}}} |
correctAnswer0
472.50
prefix0
$
suffix0

Answers

Specify one or more 'ANSWER' block(s) as exampled below.
Note: correctAnswer is required, the rest are optional. ("correctAnswer" is what the student would need to type in to the box to get the answer correct.)

For example:
correctAnswer: 123.40

And optionally, specify the following, but only if you need something different to the defaults: 'width' defaults to 5 if not present, and valid values are 3 to 10; 'prefix' and 'suffix' default to nothing if not present.
prefix: $
suffix: mm$^2$
width: 5

correctAnswerNcorrectAnswerValueAnswer
correctAnswer0472.50

$


Variant 4

DifficultyLevel

694

Question

Jett is a builder.

He wants to purchase flat head nails for his latest construction job, which are sold in boxes of a fifty nails.

The more boxes of nails that Jett buys, the less it costs per box, as shown in the table below.

Nail pricing

Number of boxes Total Cost
1 $27.35
2 $54.50
3 $81.45
4 $108.20


If this price pattern continues, how much will it cost for 6 boxes of flat head nails?

Worked Solution

Additional boxes reduce in cost by 20 cents.

⇒ 4th box costs an extra $26.75

⇒ 5th box costs an extra $26.55

⇒ 6th box costs an extra $26.35

\therefore Total cost of 7 boxes = 108.20+26.55+26.35108.20+26.55+26.35
= $161.20

Question Type

Answer Box

Variables

Variable nameVariable value
question
Jett is a builder. He wants to purchase flat head nails for his latest construction job, which are sold in boxes of a fifty nails. The more boxes of nails that Jett buys, the less it costs per box, as shown in the table below.
>>Nail pricing >>| Number of boxes | Total Cost | |:-:|:-:| | 1 | $27.35 | | 2 | $54.50 | | 3 | $81.45 | |4|$108.20|

If this price pattern continues, how much will it cost for 6 boxes of flat head nails?
workedSolution
Additional boxes reduce in cost by 20 cents. ⇒ 4th box costs an extra $26.75 ⇒ 5th box costs an extra $26.55 ⇒ 6th box costs an extra $26.35
| | | | ------------- | ---------- | | $\therefore$ Total cost of 7 boxes | \= $108.20+26.55+26.35$ | | | \= {{{prefix0}}}{{{correctAnswer0}}} |
correctAnswer0
161.20
prefix0
$
suffix0

Answers

Specify one or more 'ANSWER' block(s) as exampled below.
Note: correctAnswer is required, the rest are optional. ("correctAnswer" is what the student would need to type in to the box to get the answer correct.)

For example:
correctAnswer: 123.40

And optionally, specify the following, but only if you need something different to the defaults: 'width' defaults to 5 if not present, and valid values are 3 to 10; 'prefix' and 'suffix' default to nothing if not present.
prefix: $
suffix: mm$^2$
width: 5

correctAnswerNcorrectAnswerValueAnswer
correctAnswer0161.20

$

Tags

  • staging_suejones