Number, RAPH12-1

Question

{{{question}}}

Worked Solution

{{{workedSolution}}}


Variant 0

DifficultyLevel

465

Question

Yohan went to the store to buy some chips.

It costs $15 to buy 5 bags of chips.

If each bag of chips costs the same, how many bags of chips could he buy for $54?

Worked Solution

Cost of 1 bag = 15 ÷\div 5
= $3

\therefore Number of bags = 54 ÷\div 3
= 18 bags

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Yohan went to the store to buy some chips. It costs $15 to buy 5 bags of chips. If each bag of chips costs the same, how many bags of chips could he buy for $54?
workedSolution
| | | | --------------------- | -------------- | | Cost of 1 bag | \= 15 $\div$ 5 | | | \= $3 |

| | | | --------------------- | -------------- | | $\therefore$ Number of bags | \= 54 $\div$ 3 | | | \= {{{correctAnswer}}} bags |
correctAnswer
18

Answers

Is Correct?Answer
x

16

18

x

21

x

22


Variant 1

DifficultyLevel

471

Question

Julia wants to buy a T-shirt in a mall.

A certain shop sells 2 T-shirts for the cost of $14.

If each T-shirt costs the same, how many T-shirts can she buy if she has $91?

Worked Solution

Cost of 1 shirt = 14 ÷\div 2
= $7

\therefore Number of bags = 91 ÷\div 7
= 13 shirts

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Julia wants to buy a T-shirt in a mall. A certain shop sells 2 T-shirts for the cost of $14. If each T-shirt costs the same, how many T-shirts can she buy if she has $91?
workedSolution
| | | | --------------------- | -------------- | | Cost of 1 shirt | \= 14 $\div$ 2 | | | \= $7 |

| | | | --------------------- | -------------- | | $\therefore$ Number of bags | \= 91 $\div$ 7 | | | \= {{{correctAnswer}}} shirts |
correctAnswer
13

Answers

Is Correct?Answer
x

9

x

11

13

x

17


Variant 2

DifficultyLevel

463

Question

Bryn went to the store to buy some apples.

It costs $16 to buy 4 kilograms of apples.

If each kilogram of apples costs the same, how many kilograms of apples could he buy for $68?

Worked Solution

Cost of 1 kilogram = 16 ÷\div 4
= $4

\therefore Number of kilograms = 68 ÷\div 4
= (60 ÷\div 4) + (8 ÷\div 4)
= 15 + 2
= 17 kilograms

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Bryn went to the store to buy some apples. It costs $16 to buy 4 kilograms of apples. If each kilogram of apples costs the same, how many kilograms of apples could he buy for $68?
workedSolution
| | | | --------------------- | -------------- | | Cost of 1 kilogram | \= 16 $\div$ 4 | | | \= $4 |

| | | | --------------------- | -------------- | | $\therefore$ Number of kilograms | \= 68 $\div$ 4 | | |= (60 $\div$ 4) + (8 $\div$ 4) | | |= 15 + 2 | | | \= {{{correctAnswer}}} kilograms |
correctAnswer
17

Answers

Is Correct?Answer

17

x

16

x

48

x

64


Variant 3

DifficultyLevel

461

Question

Ingrid went to the market to buy some flowers.

It costs $42 to buy 6 bunches of flowers.

If each bunch of flowers costs the same, how many bunches of flowers could she buy for $84?

Worked Solution

Cost of 1 bunch = 42 ÷\div 6
= $7

\therefore Number of bunches = 84 ÷\div 7
= 12 bunches

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Ingrid went to the market to buy some flowers. It costs $42 to buy 6 bunches of flowers. If each bunch of flowers costs the same, how many bunches of flowers could she buy for $84?
workedSolution
| | | | --------------------- | -------------- | | Cost of 1 bunch | \= 42 $\div$ 6 | | | \= $7 |

| | | | --------------------- | -------------- | | $\therefore$ Number of bunches | \= 84 $\div$ 7 | | | \= {{{correctAnswer}}} bunches |
correctAnswer
12

Answers

Is Correct?Answer
x

7

12

x

14

x

42


Variant 4

DifficultyLevel

467

Question

Ester went to the market to buy some potatoes.

It costs $27 to buy 9 bags of potatoes.

If each bag of potatoes costs the same, how many bags of potatoes could she buy for $90?

Worked Solution

Cost of 1 bag = 27 ÷\div 9
= $3

\therefore Number of bags = 90 ÷\div 3
= 30 bags

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Ester went to the market to buy some potatoes. It costs $27 to buy 9 bags of potatoes. If each bag of potatoes costs the same, how many bags of potatoes could she buy for $90?
workedSolution
| | | | --------------------- | -------------- | | Cost of 1 bag | \= 27 $\div$ 9 | | | \= $3 |

| | | | --------------------- | -------------- | | $\therefore$ Number of bags | \= 90 $\div$ 3 | | | \= {{{correctAnswer}}} bags |
correctAnswer
30

Answers

Is Correct?Answer
x

10

x

15

x

27

30


Variant 5

DifficultyLevel

469

Question

Marcus went to the store to buy some socks.

It costs $28 to buy 4 pairs of socks.

If each pair of socks costs the same, how many pairs of socks could he buy for $63?

Worked Solution

Cost of 1 pair of socks = 28 ÷\div 4
= $7

\therefore Number of pairs of socks = 63 ÷\div 7
= 9 pairs

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Marcus went to the store to buy some socks. It costs $28 to buy 4 pairs of socks. If each pair of socks costs the same, how many pairs of socks could he buy for $63?
workedSolution
| | | | --------------------- | -------------- | | Cost of 1 pair of socks | \= 28 $\div$ 4 | | | \= $7 |

| | | | --------------------- | -------------- | | $\therefore$ Number of pairs of socks | \= 63 $\div$ 7 | | | \= {{{correctAnswer}}} pairs|
correctAnswer
9

Answers

Is Correct?Answer
x

7

9

x

15

x

36

Tags

  • nap_nc
  • staging_suejones