Number, NAPX-J3-CA14

Question

{{{question}}}

Worked Solution

{{{workedSolution}}}


Variant 0

DifficultyLevel

501

Question

Kami uses the number sentence  9 × 12 = 108  to solve a problem.

Which of the following could be the problem?

Worked Solution

$9 per book × 12 books = $108

\therefore Kami buys 12 books that cost $9 each. How much does she spend?

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Kami uses the number sentence  9 × 12 = 108  to solve a problem. Which of the following could be the problem?
workedSolution
$9 per book × 12 books = $108 $\therefore$ {{{correctAnswer}}}
correctAnswer
Kami buys 12 books that cost $9 each. How much does she spend?

Answers

Is Correct?Answer
x

Kami buys 9 books that cost $12 each. How many books does she buy?

x

Kami spends $9 on 12 books. How many books does she buy?

Kami buys 12 books that cost $9 each. How much does she spend?

x

Kami buys 9 books. How much does each book cost?


Variant 1

DifficultyLevel

501

Question

Amaranta uses the number sentence  4 × 24 = 96  to solve a problem.

Which of the following could be the problem?

Worked Solution

$24 per hour × 4 hours = $96

\therefore Amaranta is paid $24 per hour and last week worked 4 hours. How much does she earn for the week?

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Amaranta uses the number sentence  4 × 24 = 96  to solve a problem. Which of the following could be the problem?
workedSolution
$24 per hour × 4 hours = $96 $\therefore$ {{{correctAnswer}}}
correctAnswer
Amaranta is paid $24 per hour and last week worked 4 hours. How much does she earn for the week?

Answers

Is Correct?Answer

Amaranta is paid $24 per hour and last week worked 4 hours. How much does she earn for the week?

x

Amaranta earns $24 for 4 hours work. How much does she earn per hour?

x

Amaranta is paid $4 per hour. She earned $24 last week. How many hours did she work?

x

Amaranta earns $24. How many weeks' pay does this represent?


Variant 2

DifficultyLevel

500

Question

Danillo uses the number sentence  42 ÷\div 6 = 7  to solve a problem.

Which of the following could be the problem?

Worked Solution

$42 ÷42\ \div 6 hours = $7 per hour

\therefore Danillo is paid $42 for 6 hours work. How much does he earn per hour?

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Danillo uses the number sentence  42 $\div$ 6 = 7  to solve a problem. Which of the following could be the problem?
workedSolution
$$42\ \div$ 6 hours = $7 per hour $\therefore$ {{{correctAnswer}}}
correctAnswer
Danillo is paid $42 for 6 hours work. How much does he earn per hour?

Answers

Is Correct?Answer
x

Danillo is paid $42 per hour. How much does he earn for working 6 hours?

x

Danillo works for 6 hours. How much is he paid for 42 hours?

Danillo is paid $42 for 6 hours work. How much does he earn per hour?

x

Danillo is paid $6 per hour. How much does he earn for working 7 hours?


Variant 3

DifficultyLevel

499

Question

Max uses the number sentence  20 × 17 = 340  to solve a problem.

Which of the following could be the problem?

Worked Solution

$17 per ticket × 20 tickets = $340

\therefore Max buys 20 tickets that cost $17 each. How much do the tickets cost?

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Max uses the number sentence  20 × 17 = 340  to solve a problem. Which of the following could be the problem?
workedSolution
$17 per ticket × 20 tickets = $340 $\therefore$ {{{correctAnswer}}}
correctAnswer
Max buys 20 tickets that cost $17 each. How much do the tickets cost?

Answers

Is Correct?Answer
x

Max spends $20 on 17 tickets. How many tickets does he buy?

Max buys 20 tickets that cost $17 each. How much do the tickets cost?

x

Max buys 17 tickets that cost $20 each. How many tickets does he buy?

x

Max buys 17 tickets. How much does each ticket cost?


Variant 4

DifficultyLevel

506

Question

Belle uses the number sentence  52 × 800 = 41 600  to solve a problem.

Which of the following could be the problem?

Worked Solution

52 weeks × 800 per week = $41 600 annual salary

\therefore Belle earns $800 per week. What is her annual salary?

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Belle uses the number sentence  52 × 800 = 41 600  to solve a problem. Which of the following could be the problem?
workedSolution
52 weeks × 800 per week = $41 600 annual salary $\therefore$ {{{correctAnswer}}}
correctAnswer
Belle earns $800 per week. What is her annual salary?

Answers

Is Correct?Answer

Belle earns $800 per week. What is her annual salary?

x

Belle earned $800 last year. How much does she earn per hour?

x

Belle works for 52 hours. What does she earn for 800 hours?

x

Belle earns $800 for 52 hours work. How much does she earn per week?


Variant 5

DifficultyLevel

497

Question

James uses the number sentence  2.12 × 50 = 106  to solve a problem.

Which of the following could be the problem?

Worked Solution

$2.12 × 50 = $106

\therefore James fills his 50 litre petrol tank at a cost $2.12 per litre. How much did he pay for the tank of petrol?

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
James uses the number sentence  2.12 × 50 = 106  to solve a problem. Which of the following could be the problem?
workedSolution
$2.12 × 50 = $106 $\therefore$ {{{correctAnswer}}}
correctAnswer
James fills his 50 litre petrol tank at a cost $2.12 per litre. How much did he pay for the tank of petrol?

Answers

Is Correct?Answer
x

If petrol costs $2.12 for 50 litres, how much does James pay to fill his petrol tank?

x

James pays $50 for 2.12 litres of petrol. How much does he pay per litre?

x

James has $50 to fill his petrol tank? If petrol costs $2.12 per litre, how many litres did he buy?

James fills his 50 litre petrol tank at a cost $2.12 per litre. How much did he pay for the tank of petrol?

Tags