20264

Question

{{{question}}}

Worked Solution

{{{workedSolution}}}


Variant 0

DifficultyLevel

479

Question

Tim is selling milkshakes at a school fete.

He makes $48 from selling 8 milkshakes.

All milkshakes cost the same.

How much will Tim make if he sells 11 milkshakes?

Worked Solution

Price of 1 milkshake = 488\dfrac{48}{8} = $6

Price of 11 milkshakes = 11 ×\times 6
= $66

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Tim is selling milkshakes at a school fete. He makes \$48 from selling 8 milkshakes. All milkshakes cost the same. How much will Tim make if he sells 11 milkshakes?
workedSolution
Price of 1 milkshake = $\dfrac{48}{8}$ = \$6
| | | | ---------------------- | ---------------------- | |Price of 11 milkshakes | \= 11 $\times$ 6 | | | \= {{{correctAnswer}}} |
correctAnswer
\$66

Answers

Is Correct?Answer
x

$43

x

$63

$66

x

$88


Variant 1

DifficultyLevel

475

Question

Joy is selling Christmas cookies at her market stall.

She makes $24 from selling 12 Christmas cookies.

All Christmas cookies cost the same.

How much will Joy make if she sells 14 Christmas cookies?

Worked Solution

Price of 1 Christmas cookie = 2412\dfrac{24}{12} = $2

Price of 14 Christmas cookies = 24 + 2 ×\times 2
= 24 + 4
= $28

Alternate method

Price of 14 Christmas cookies = 14 ×\times 2
= $28

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Joy is selling Christmas cookies at her market stall. She makes \$24 from selling 12 Christmas cookies. All Christmas cookies cost the same. How much will Joy make if she sells 14 Christmas cookies?
workedSolution
Price of 1 Christmas cookie = $\dfrac{24}{12}$ = \$2
| | | | ---------------------- | ---------------------- | | Price of 14 Christmas cookies| \= 24 + 2 $\times$ 2 | | | \= 24 + 4| | | \= {{{correctAnswer}}} |
Alternate method
| | | | ---------------------- | ---------------------- | | Price of 14 Christmas cookies| \= 14 $\times$ 2 | | | \= {{{correctAnswer}}} |
correctAnswer
$28

Answers

Is Correct?Answer
x

$26

$28

x

$30

x

$35


Variant 2

DifficultyLevel

470

Question

Jack and May are washing cars to raise money for an interstate holiday.

They make $120 from washing 5 cars.

All car washes cost the same.

How much will Jack and May make if they wash 8 cars?

Worked Solution

Cost of 1 car wash = 1205\dfrac{120}{5} = $24

Cost of 8 car washes = 120 + 3 ×\times 24
= 120 + 72
= $192

Alternate method

Cost of 8 car washes = 8 ×\times 24
= $192

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Jack and May are washing cars to raise money for an interstate holiday. They make \$120 from washing 5 cars. All car washes cost the same. How much will Jack and May make if they wash 8 cars?
workedSolution
Cost of 1 car wash = $\dfrac{120}{5}$ = \$24
| | | | ---------------------- | ---------------------- | | Cost of 8 car washes | \= 120 + 3 $\times$ 24 | | | \= 120 + 72| | | \= {{{correctAnswer}}} |
Alternate method
| | | | ---------------------- | ---------------------- | | Cost of 8 car washes| \= 8 $\times$ 24 | | | \= {{{correctAnswer}}} |
correctAnswer
$192

Answers

Is Correct?Answer
x

$144

$192

x

$200

x

$240


Variant 3

DifficultyLevel

465

Question

Jacquie has a casual job at the local cinema.

She makes $150 for working 5 hours.

How much will Jacquie make if she works 3 hours?

Worked Solution

Pay for 1 hour of work = 1505\dfrac{150}{5} = $30

Pay for 3 hours work = 3 ×\times 30
= $90

Question Type

Multiple Choice (One Answer)

Variables

Variable nameVariable value
question
Jacquie has a casual job at the local cinema. She makes \$150 for working 5 hours. How much will Jacquie make if she works 3 hours?
workedSolution
Pay for 1 hour of work = $\dfrac{150}{5}$ = \$30
| | | | ---------------------- | ---------------------- | | Pay for 3 hours work| \= 3 $\times$ 30 | | | \= {{{correctAnswer}}} |
correctAnswer
$90

Answers

Is Correct?Answer
x

$45

x

$50

x

$75

$90

Tags

  • staging_suejones