Algebra, NAPX-I3-CA27 SA
<div class="sm_mode"> {{{question}}} </div>
[{"vars":[{"varval":"Claude is going on a fishing trip.\n\n\nHe wants to purchase fishing lures before the trip, which are sold in boxes of a dozen lures.\n\n\nThe more boxes of lures that Claude buys, the less it costs per box, as shown in the table below.\n\n<div class=\"sm-table row1-color5 heading-color5\">\n\n>>Fishing lure pricing\n\n>>| Number of boxes | Total Cost |\n|:-:|:-:|\n| 1 | $18.00 |\n| 2 | $35.50 |\n| 3 | $52.50 |\n|4|$69.00|\n\n</div>\n\n<br>If this price pattern continues, how much will it cost for 6 boxes of lures?\n"},{"varval":"Additional boxes reduce in cost by 50 cents.\n\n⇒ 4th box costs an extra $16.50\n\n⇒ 5th box costs an extra $16.00\n\n⇒ 6th box costs an extra $15.50\n\n<div class=\"aligned\">\n\n| | |\n| ------------- | ---------- |\n| $\\therefore$ Total cost of 6 boxes | \\= $69.00+16.00+15.50$ |\n| | \\= {{{prefix0}}}{{{correctAnswer0}}} |\n\n</div>\n"}]},{"vars":[{"varval":"Tiffany has a market stall where she sells crystals.\n\n\nShe wants to purchase crystals from a wholesaler, which are sold in boxes of five crystals.\n\n\nThe more boxes of crystals that Tiffany buys, the less it costs per box, as shown in the table below.\n\n<div class=\"sm-table row1-color3 heading-color3\">\n\n>>Crystal pricing\n\n>>| Number of boxes | Total Cost |\n|:-:|:-:|\n| 1 | $7.50 |\n| 2 | $14.50 |\n| 3 | $21.00 |\n|4|$27.00|\n\n</div>\n\n<br>If this price pattern continues, how much will it cost for 7 boxes of crystals?\n"},{"varval":"Additional boxes reduce in cost by 50 cents.\n\n⇒ 4th box costs an extra $6.00\n\n⇒ 5th box costs an extra $5.50\n\n⇒ 6th box costs an extra $5.00\n\n⇒ 7th box costs an extra $4.50\n\n<div class=\"aligned\">\n\n| | |\n| ------------- | ---------- |\n| $\\therefore$ Total cost of 7 boxes | \\= $27.00+5.50+5.00+4.50$ |\n| | \\= {{{prefix0}}}{{{correctAnswer0}}} |\n\n</div>\n"}]},{"vars":[{"varval":"Boyd is running an art class for beginners.\n\n\nHe wants to purchase pencils for his students, which are sold in boxes of 24 pencils.\n\n\nThe more boxes of pencils that Boyd buys, the less it costs per box, as shown in the table below.\n\n<div class=\"sm-table row1-color2 heading-color2\">\n\n>>Pencil pricing\n\n>>| Number of boxes | Total Cost |\n|:-:|:-:|\n| 1 | $15.20 |\n| 2 | $29.60 |\n| 3 | $43.20 |\n|4|$56.00|\n\n</div>\n\n<br>If this price pattern continues, how much will it cost for 6 boxes of pencils?\n"},{"varval":"Additional boxes reduce in cost by 80 cents.\n\n⇒ 4th box costs an extra $12.80\n\n⇒ 5th box costs an extra $12.00\n\n⇒ 6th box costs an extra $11.20\n\n<div class=\"aligned\">\n\n| | |\n| ------------- | ---------- |\n| $\\therefore$ Total cost of 6 boxes | \\= $56.00+12.00+11.20$ |\n| | \\= {{{prefix0}}}{{{correctAnswer0}}} |\n\n</div>\n"}]},{"vars":[{"varval":"Indira is purchasing Economics textbooks.\n\n\nThe more textbooks that Indira buys, the less it costs per textbook, as shown in the table below.\n\n<div class=\"sm-table row1-color4 heading-color4\">\n\n>>Textbook pricing\n\n>>| Number of books | Total Cost |\n|:-:|:-:|\n| 1 | $75.50 |\n| 2 | $147.50 |\n| 3 | $217.50 |\n|4|$285.00|\n\n</div>\n\n<br>If this price pattern continues, how much will it cost for 7 Economics textbooks?\n"},{"varval":"Additional textbooks reduce in cost by $2.50.\n\n⇒ 4th book costs an extra $67.50\n\n⇒ 5th book costs an extra $65.00\n\n⇒ 6th book costs an extra $62.50\n\n⇒ 7th book costs an extra $60.00\n\n<div class=\"aligned\">\n\n| | |\n| ------------- | ---------- |\n| $\\therefore$ Total cost of 7 textbooks | \\= $285.00+65.00+62.50+60.00$ |\n| | \\= {{{prefix0}}}{{{correctAnswer0}}} |\n\n</div>\n"}]},{"vars":[{"varval":"Jett is a builder.\n\n\nHe wants to purchase flat head nails for his latest construction job, which are sold in boxes of a fifty nails.\n\n\nThe more boxes of nails that Jett buys, the less it costs per box, as shown in the table below.\n\n<div class=\"sm-table row1-color1 heading-color1\">\n\n>>Nail pricing\n\n>>| Number of boxes | Total Cost |\n|:-:|:-:|\n| 1 | $27.35 |\n| 2 | $54.50 |\n| 3 | $81.45 |\n|4|$108.20|\n\n</div>\n\n<br>If this price pattern continues, how much will it cost for 6 boxes of flat head nails?\n"},{"varval":"Additional boxes reduce in cost by 20 cents.\n\n⇒ 4th box costs an extra $26.75\n\n⇒ 5th box costs an extra $26.55\n\n⇒ 6th box costs an extra $26.35\n\n<div class=\"aligned\">\n\n| | |\n| ------------- | ---------- |\n| $\\therefore$ Total cost of 7 boxes | \\= $108.20+26.55+26.35$ |\n| | \\= {{{prefix0}}}{{{correctAnswer0}}} |\n\n</div>\n"}]}]